Warszawa, Zabawy

Włoscy Architekci

Już wiesz, że Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi czy Niemcy mieli duży wpływ na Warszawę – na naszą kulturę, kuchnię i obyczaje. Myśląc o wyglądzie Warszawy: o jej domach, pałacach i rzeźbach, należy wspomnieć jeszcze o jednej narodowości – o Włochach. Włoscy architekci przez wiele stuleci mieli niezwykły wpływ na to, jak wyglądała nasza stolica. Projektowali przepiękne pałace, w których mieszkali królowie i królowe. Wznosili kościoły i cerkwie, które podziwiali wierni

z całej Warszawy. Projektowali również najpiękniejsze i najnowocześniejsze teatry.

Wiele z budowli wzniesionych przez włoskich architektów zostało zniszczonych w trakcie II wojny światowej, a wcześniej w trakcie wielu wojen i walk toczących się na terenie Warszawy. Do naszych czasów pozostało jednak kilkadziesiąt przepięknych budynków, potrafiących zachwycić małego i dużego poszukiwacza włoskich wpływów.

Powinniśmy zapamiętać 3 niezwykle utalentowanych architektów włoskiego pochodzenia, którzy zaprojektowali najbardziej znane warszawskie budowle:

JÓZEF SZYMON BELLOTTI

DOMINIK MERLINI

ANTONIO CORAZZI

Zadanie

Wraz z nauczycielem lub rodzicem spróbuj rozpoznać najbardziej znane zabytki Warszawy, stworzone przez włoskich architektów:

JÓZEF SZYMON BELLOTTI: Kościół św. Krzyża w Warszawie, Figura Matki Boskiej Passawskiej

DOMINIK MERLINI: Pałac na Wyspie, Biały Domek

ANTONIO CORAZZI: Teatr Wielki

Ob140 Ed Thumb
Biały Domek
Ob139 Ed Thumb
Zamek na wyspie
Ob117 Ed

Warszawa Wielokulturowa

Powyższy post jest elementem projektu „Warszawa Wielokulturowa”. W ramach projektu powstały trzy trasy dotyczące Wielokulturowej Warszawy (Wielokulturowa Praga, Centrum, Śródmieście).

Zachęcamy do pobrania aplikacji mobilnej Tup Tup po Warszawie.

Chcąc poznać więcej inspiracji na temat Wielokulturowej Warszawy, wystarczy napisać do nas. Każdy chętny nauczyciel, może otrzymać publikację „Tup Tup po Wielokulturowej Warszawie” z 10 zadaniami odnoszącymi się do mniejszości narodowych oraz religijnych zamieszkujących naszą stolicę. Wystarczy do nas napisać: tuptuptup@culturelab.pl

Projekt współfinansowany przez Miasto st. Warszawa

logo zakochaj się w Warszawie
logo aplikacji
Wloska Architektura Zadanie
Wielokulturowa Baner

Powiązane

Święta żydowskie – gra w podchody

Mapa dla dzieci po Starym Mieście i Śródmieściu

Spacer po Warszawie – trasa w przedszkolnym ogrodzie

Jidyszyzmy i typowe hebrajskie zwroty

Szabat – znajdź 10 różnic!

Wybitni Żydzi, którzy żyli i działali w Warszawie

A teraz zatańczmy taniec żydowski!

Zaśpiewajmy razem Hava Nagila!

Maluj jak Chagall