Dziedzictwo kulturowe, Zabawy

A teraz zatańczmy taniec żydowski!

Nauka kroków tanecznych do melodii Hava Nagila nie jest trudna, a jednocześnie jest to świetne wprowadzenie do jakiegokolwiek tańca ludowego. Historia melodii Hava Nagila nie jest znana, oprócz tego że pochodzi ona z naszych terenów Centralnej i Wschodniej Europy. Częścią sukcesu melodii jest jej powolne tempo na początku, które stopniowo przyspiesza w miarę jej trwania. Niewątpliwie ułatwia to naukę kroków tanecznych. Ponieważ melodię i słowa Hava Nagila już znacie, możemy przejść do kolejnego kroku i nauczyć się tańczyć pod tę melodię. 

DBU Glowne Zdjecia 12

MATERIAŁY

Przebieg zadania

Wszyscy tancerze łączą ręce (lub chłopcy trzymają chusteczkę, a ich partnerki trzymają jej drugi koniec) i zaczynają przesuwać się po kołu.

W tym czasie dzieci stawiają lewą stopę przed prawą (ciężar ciała jest na lewej stopie). Po chwili prawa stopa staje obok lewej, a w tym samym czasie lewa przechodzi do tyłu w prawo. I tak na zmianę: lewa przed prawą nogą, lewa za prawą nogą.

To są podstawowe kroki taneczne. Jednocześnie taniec można urozmaicać na różne sposoby, na przykład dzieci mogą tworzyć koncentryczne koła, tańcząc w przeciwnych kierunkach. Przykładowy taniec żydowski możecie zobaczyć na tu.

Zobacz więcej