Dzisiaj poznamy kilka wspaniałych postaci pochodzenia żydowskiego które żyły i działały w Warszawie. Każda z nich, pozostawiła po sobie ślad w dziedzictwie kulturowym nie tylko naszej stolicy, ale i całej Polski. Poznajcie je!
Jan Brzechwa do literatury przeszedł głównie jako autor utworów dla dzieci, przyniosły mu ogromną popularność i zdobyły wielu naśladowców. “Kaczka Dziwaczka”, “Na straganie”, “Akademia Pana Kleksa” – to tylko kilka przykładów utworów, które są znane każdemu polskiemu dziecku.
Marek Edelman – działacz społeczny, lekarz kardiolog, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim. Dzięki niemu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci powstania w getcie warszawskim.
Marysia Ajzensztadt – śpiewaczka, nazywana słowikiem getta warszawskiego. Pamięci Marysi Ajzensztadt poświęcony był Marsz Pamięci z 21 lipca 2013 roku. Akcja społeczna upamiętniała początek akcji likwidacyjnej w warszawskim getcie.
Ester Kamińska – aktorka teatralna, prowadząca wraz z mężem pierwszy teatr żydowski, posiadający stałą siedzibę. Nazywana „matką teatru żydowskiego”.
MATERIAŁY
- portrety słynnych warszawiaków pochodzenia żydowskiego (zał. 1)
- portrety słynnych warszawiaków pochodzenia żydowskiego do pokolorowania (zał. 2)
- symbole zawodów (zał. 3)
- kredki/akwarele/flamastry
- nożyczki
- klej
Krok 1
Pobierzcie załącznik 1 i pokażcie dzieciom zdjęcia sławnych Żydów z Warszawy. Wytłumaczcie dzieciom pokrótce kim oni są oraz w jakiej dziedzinie szczególnie się odznaczyły. Zapytajcie, czy dzieci kogoś kojarzą z osób pokazanych na zdjęciach.
Krok 2
Teraz rozdajcie dzieciom po jednym egzemplarzu kolorowanki (załącznik 2). Wspólnie przyjrzyjcie się grafikom przedstawiającym poszczególne postaci. Czy dzieci mogą nazwać osób na nich pokazanych? Poproś dzieci aby pokolorowały grafiki dowolną techniką, a na koniec pracy zastanowiły się, jak symbol z załącznika 3 pasuje do zawodu pokolorowanej osoby. Niech dzieci wytną ten symbol i przykleją do kolorowanki.