Dziedzictwo kulturowe, Zabawy

Spacer po Warszawie – trasa w przedszkolnym ogrodzie

Poznanie 10 niezwykłych miejsc na mapie Warszawy, związanych z historią, tradycją i kulturą żydowską. Załączone ilustracje umożliwią poznawanie Warszawy nawet najmłodszym dzieciom, dla których spacer po mieście byłby zbyt męczący.

MATERIAŁY

> załącznik: opis trasy, czyli najważniejsze informacje o zwiedzanych obiektach

> załącznik: zdjęcia obiektów

> załącznik: mapa z quizami

> wygodne buty

> długopis (do zaznaczania odpowiedzi na mapie)

Instrukcja

W ramach zadania zachęcamy dzieci do wybrania się na spacer po własnym, przedszkolnym ogródku, na terenie którego ustawionych będzie 10 stanowisk, symbolizujących 10 najważniejszych miejsc związanych z historią i tradycją Żydów polskich. W oparciu o dostępne wiadomości zgromadzone w opisie trasy (zał.), dzieci poznają najciekawsze miejsca Starego Miasta i Śródmieścia. 

Przed rozpoczęciem zajęć wydrukuj 10 zdjęć obiektów – znajdujących się na Starym Mieście i w Śródmieściu (zał.). Każde zdjęcie ustaw w innym miejscu ogrodu. Dzięki temu dzieci będą musiały odbyć wspólny spacer, aby dotrzeć do wszystkich obiektów.

Wydrukuj dla każdego dziecka mapę (zał.), a dla siebie opis trasy (zał.) z najważniejszymi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi zabytków żydowskich (informacje dostępne są również w aplikacji Tup Tup po Warszawie).

Po dotarciu do kolejnego z 10 punktów wyznaczonych w ogrodzie, podnieś wysoko zdjęcie i przeczytaj na głos informację zawarte w opisie trasy. Dzieci dowiedzą się wielu ciekawostek! Po przeczytaniu opisu zadaj jedno lub dwa pytania (spisane są na mapie) weryfikujące uważność dzieci.  Niech każde dziecko spróbuje samodzielnie odpowiedzieć na zadane pytanie, zaznaczając na mapie prawidłową odpowiedź. Sprawdź poprawność odpowiedzi.

Ciekawostki:

Wybierając się na prawdziwy spacer po Warszawie można skorzystać z bezpłatnej aplikacji Tup Tup po Warszawie. Aplikacja stworzona przez tTuptTuptTup.org.pl a współfinansowana przez Miasto st. Warszawa zawiera ponad 200 obiektów związanych z Dziedzictwem Kulturowym Warszawy. Wybierając się na spacer można udać się wna jedną z 14 wytyczonych tras i używając aplikacji poznaćpoczytać ciekawostki na temat historii i tradycji Warszawy.

Powiązane