Dziedzictwo kulturowe, Plastyka

Maluj jak Chagall

Marc Chagall był on niesamowicie utalentowanym malarzem żydowskiego pochodzenia, czołowym przedstawicielem kubizmu, ruchu w malarstwie, który szeroko wykorzystywał kształty geometryczne do zobrazowania codzienności. Chagall urodził się w ubogiej rodzinie Żydów w Łoźnie (obecnie Białoruś). Był najstarszym z dziewięciorga dzieci. Ojciec przyszłego artysty był sprzedawcą śledzi. Matka była analfabetką, zajmującą się rodziną. I choć całe dorosłe życie Marc Chagall spędził na emigracji we Francji, zdobył sławę i uznanie jeszcze za życia, tęsknił za swoim rodzinnym domem, mimo biedy, która w nim panowała. W swojej twórczości malarz ciągle wracał do okresu dzieciństwa, wykorzystując symboli kultury żydowskiej, judaizmu i prawosławia, architektury, którą dotychczas możemy spotkać na terenach Europy Wschodniej. Dzisiaj spróbujemy stworzyć swojego „chagalla”, do tego potrzebujemy trochę fantazji, zmysłu komponowania i reguł gry, które można pobrać w załączniku poniżej.  

MATERIAŁY

  • przykłady prac Marca Chagala (załącznik 1 do pobrania po lewej stronie)
  • reguły gry (załącznik 2 do pobrania po lewej stronie)
  • dwie kości do gry
  • ołówki
  • biała kartka papieru lub granatowa kartka papieru
  • kredki/pastele lub farby  

Krok 1

Najpierw przedstawcie twórczość Marca Chagalla dzieciom. W tym celu możecie wykorzystać załącznik 1 (do pobrania powyżej). Opowiedzcie, czym się charakteryzują prace malarza, dlaczego one są tak łatwo rozpoznawalne wśród prac innych malarzy. 

Wydrukujcie załącznik 2 z regułami gry. Wytłumaczcie dzieciom, że każda kolejka – to rzut dwoma kostkami (lub jedną dwa razy). W zależności od tego ile oczek wypadnie w jednym rzucie, dziecko powinno narysować wylosowany element, który możemy spotkać w obrazach Marca Chagala, na przykład jeśli dziecko wyrzuci 1 i 6, powinno narysować koło, jeśli 4 i 4 – gitarę i tak dalej. 

Krok 2

W zależności od tego, ile dzieci grają w grę, możecie to zadanie potraktować nie jako indywidualne, tylko grupowe. W tym przypadku podzielcie dzieci na 3-5 osobowe grupy i rozdajcie każdej grupie po białej lub granatowej kartce A3. Każda osoba w grupie po kolei rzuca kośćmi i rysuje wylosowany obrazek, tworząc tym samym jedną wspólną kompozycję. 

Po wylosowaniu 6 elementów, dzieci mogą pokolorować obraz. Najlepiej kolorować trzymając się palety kolorów Chagalla – niebieskiego i czerwonego, które zdecydowanie dominują u malarza, z odrobiną zieleni i żółci.   

Powiązane