Dziedzictwo kulturowe, Zabawy

Tatarscy Muzułmanie – Warszawa Wielokulturowa

Czy wiesz, że od niemal 300 lat ziemie polskie zamieszkują Tatarzy? Tatarzy żartują, że oni nie czują się Polakami. Oni Polakami po prostu są. Polscy Tatarzy wyglądają dokładnie tak jak Ty. Może częściej mają ciemne oczy i ciemne włosy, i niekiedy rysy bardziej orientalne (na przykład skośne oczy). Ponieważ mieszkają na terenie Polski od setek lat, wymieszali się ze Słowianami i, jeśli nie odbywa się dzień folkloru tatarskiego i nie zakładają pięknych ludowych strojów, jak na zdjęciu powyżej, to są nie do odróżnienia od innych Polaków.

Czy jest jednak w Tatarach coś charakterystycznego? Niemal wszyscy są muzułmanami. Co piątek chodzą do meczetu. Niedziela nie jest dla nich świętem religijnym. Tak jak inni Polacy mają wtedy wolne, ale nie uczestniczą w mszach. Zresztą pobożni muzułmanie modlą się 5 razy dziennie! Z samego rana, jeszcze przed świtem, a później co kilka godzin.

Świątynie muzułmańskie – meczety – różnią się od katolickich kościołów. Po pierwsze, w meczetach nie wolno pokazywać wizerunków świętych czy proroków. Żeby nie było zupełnie pusto, meczety zdobione są w środku ornamentami – czyli specjalnymi wzorami.

ZADANIE: Dojdź do meczetu, pokonując labirynt. Po drodze zbierz ilustracje związane symbolicznie z muzułmańskimi Tatarami.

 

Labirynt - tatarscy muzulmanie

Warszawa Wielokulturowa

Powyższy post jest elementem projektu “Warszawa Wielokulturowa”. W ramach projektu powstały trzy trasy dotyczące Wielokulturowej Warszawy (Wielokulturowa Praga, Centrum, Śródmieście).

Zachęcamy do pobrania aplikacji mobilnej Tup Tup po Warszawie.

Chcąc poznać więcej inspiracji na temat Wielokulturowej Warszawy, wystarczy napisać do nas. Każdy chętny nauczyciel, może otrzymać publikację “Tup Tup po Wielokulturowej Warszawie” z 10 zadaniami odnoszącymi się do mniejszości narodowych oraz religijnych zamieszkujących naszą stolicę. Wystarczy do nas napisać: tuptuptup@culturelab.pl

Projekt współfinansowany przez Miasto st. Warszawa

logo zakochaj się w Warszawie
Labirynt - tatarscy muzulmanie

Powiązane

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.