Eksperyment, Energia

Energia słoneczna a kolory

Światło zmienia się w ciepło, kiedy uderza w przedmiot. Czy kolor przedmiotu może mieć wpływ na „ilość” wytworzonego ciepła? Eksperyment „Energia słoneczna a kolory” odpowie dziecku na to pytanie.

Światło uderzając w przedmiot faktycznie wytwarza ciepło. Gdy jednak promienie słoneczne odbiją się od przedmiotu, jedynie zmienią swój kierunek i nie wytworzą ciepła. Jasne kolory odbijają światło. Ciemne kolory „pochłaniają” ciepło, a raczej pomagają w przemianie światła w ciepło.

Latem każdy intuicyjnie ubiera się na biało lub w jasne ubrania. Dlaczego? Bo w jasnym ubraniu jest chłodniej, prawda? A dlaczego? No właśnie dlatego, że światło odbija się od białego ubrania i nie wytwarza ciepła. Zakładając ciemne rzeczy możemy być pewni, że będzie nam dużo, dużo ciepłej. Kolor naszego ubioru wpłynie na powstanie ciepła.

Można to dobrze zaobserwować w trakcie eksperymentu z kostkami lodu i kartkami papieru. Do przeprowadzenia eksperymentu wystarczy nam kilka kostek lodu, kawałki papieru i słońce. I wszystko jasne 🙂

energia-słoneczna

MATERIAŁY

  • 3 kostki lodu
  • 3 kartki papieru (biały, czarny i inny dowolny kolor)
  • słoneczny dzień
  • stoper lub zegarek

Instrukcja

energia-słoneczna

KILKA UWAG:

  1. W trakcie słonecznego dnia umieść 3 kostki lodu na 3 różnych kartkach papieru. Kartki papieru powinny być w trzech różnych kolorach: białym, czarnym i jakimś innym – dowolnym.
  2. Upewnij się, że kostki lodu są tak samo wyeksponowane na działanie promieni słonecznych. Żadna kartka nie powinna leżeć w cieniu lub pod innym kątem.
  3. Weź do ręki stoper lub zegarek.
  4. Zapiszcie z dzieckiem, jak dużo czasu potrzebne było, aby dana kostka lodu roztopiła się.
  5. Czy kostki lodu rozpuściły się tak samo szybko? Kostka na którym kolorze topniała najwolniej? Który kolor odbija zatem najwięcej promieni słonecznych, nie przetwarzając ich w ciepło? Który kolor umożliwia przemianę promieni słonecznych w ciepło?

W trakcie eksperymentu celowo nie używamy słowa albedo czy energia cieplna lub słoneczna. Na takie terminy przyjdzie czas później 🙂

Życzymy udanych eksperymentów z TupTupTup.

Powiązane