Energia, Zabawy

Gazetka o energii

Dzisiaj proponujemy Wam aktywność, która pomoże Wam utrwalić wiedzę o sposobach oszczędzania energii, a może nawet zainspiruje w poszukiwaniu własnych sposobów na oszczędzanie.

materiały niezbędne do przygotowania gazetki

MATERIAŁY

  • kredki, flamastry
  • kartki papieru A4
  • zdjęcia dzieci (opcjonalnie)
  • duży arkusz papieru, np. A2
  • klej

Krok 1

Najpierw zapytaj dzieci, czego o energii dowiedziały się z bajki „Zagadka urodzinowa, czyli jak zadbać o ciepło w domu” oraz w jaki sposób możemy oszczędzać energię. Spisujcie wszystkie odpowiedzi, notując autorów każdej z nich. Przepisz odpowiedzi dzieci do dokumentu Word. Najlepiej odpowiedzi wstawiać do tabeli z dwoma kolumnami, tak żeby zdania nie były zbyt długie – łatwiej będzie je wykorzystać w gazetce. Tabelę wydrukuj i wytnijcie każdą odpowiedź osobno.

Krok 2

dziecko dorysowuje do wyciętej głowy tułów

Teraz złączcie poszczególne elementy gazetki. Sylwetki dzieci wycięte ze zdjęć lub kartki z fotokolażami przyklejcie na duży arkusz papieru i dorysujcie dymki (jak w komiksach). 

Dymki powinny być mniej więcej tego samego rozmiaru co wycięte odpowiedzi dzieci. Następnie każde dziecko wkleja w dymek obok swojej postaci własną odpowiedź. Gotowe! Taka gazetka na pewno zachęci dzieci i rodziców do jej przeczytania, a co za tym idzie wzbogaci wiedzę nie tylko dzieci, ale też i całej rodziny. 

Krok 3

wycięta głowa z przyklejonym do niej dymkiem

Rozdaj dzieciom ich zdjęcia (każde dziecko otrzymuje własne zdjęcie) i poproś, aby wycięły swoją sylwetkę (całą postać) lub samą twarz. W drugim przypadku dzieci mogą zrobić kolaże, wykorzystując część zdjęcia (głowę), przyklejając ją na czystą kartkę papieru i dorysowując resztę ciała.

Na koniec gry wytłumacz dzieciom, że dbając o energię, dbamy o planetę. Zapytaj, jakie są inne sposoby oszczędzania energii poza domem. 

Obserwacje i wnioski

Po skończonej aktywności wspólnie zastanówcie się:

  • Czy oszczędzanie energii jest ważne? Dlaczego? Na co wpływamy, oszczędzając energię? 
  • Kiedy zużywamy energię? Czy tylko wtedy, kiedy włączamy światło?
  • Czy widzieliście kiedyś baterie fotowoltaiczne, a może wiatrak lub turbinę wodną? Do czego one służą? 
  • Jak możemy oszczędzać energię? Czy pamiętacie jakieś sposoby oszczędzania energii w domu? A może w przedszkolu? 
logotypy partnerów: tuptuptup.org.pl, Fundacja Veolia, UNEP/GRID, Partnerstwo dla Klimatu oraz Partnerstwo do realizacji środowiskowych celów zrównoważonego rozwoju

Materiały powstały w ramach projektu „Ekodetektywi i miejskie zagadki” realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Fundację CultureLab ze środków Fundacji Veolia Polska we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st Warszawy w ramach Partnerstwa dla Klimatu.

Powiązane

Dodaj komentarz