Czyste powietrze, Energia, Wiedza

Smog vs. czysta energia. Jak rozmawiać z dzieckiem o ekologii?

Fot. Greenpeace/Flickr, licencja CC BY 2.0

Smog vs. czysta energia plakat

W tym roku zima zapukała do nas wcześniej niż zwykle, w listopadzie mieliśmy pierwszy porządny śnieg. Nie ważne, że mokry i topniał, ważne, że każdej zimy w Polsce powraca temat smogu. Problem poważny i nie wolno go lekceważyć, świadczą o tym setki raportów organizacji międzynarodowych i pozarządowych. Wszystkich dorosłych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na ten temat, odsyłamy na stronę Polskiego Alarmu Smogowego.

Proponujemy też by w rozmowach z dzieckiem nie omijać tematu zanieczyszczenia powietrza. Z pomocą śpieszą książki, np. „Uwaga! Alarm! Smogosmok”, która odpowiada dziecku na podstawowe pytania, czym jest smog, skąd się bierze, i co najważniejsze – jak sobie radzić, kiedy powietrze jest zanieczyszczone. Dla młodszych czytelników polecamy bajkę TupTupTup – Adam Mały i królik Skok ratują zawody. Bajka będzie dobra jako wprowadzenie do dłuższej rozmowy o SDG 7, czyli o czystej i dostępnej energii albo dobrym wstępem do działań.

Informator antysmogowy

Jakich działań? Takich na przykład, jak hodowanie roślin domowych. Jak ciekawostka –  okazuje się, że nie każda roślina jest tak samo pożyteczna pod względem oczyszczania powietrza. Słyszeliście o liście roślin NASA? Jeśli nie, koniecznie zapoznajcie się, wybierzcie najbardziej was interesującą  i nasładzajcie się czystym domowym powietrzem. Kilka innych porad daje nam Polski Alarm Smogowy.

Co jeszcze można zrobić wspólnie z dzieckiem? Przeprowadzić kilka eksperymentów! Temat smogu nierozdzielnie związany jest z potrzebą przejścia od konwencjonalnych źródeł energii (przede wszystkim węgla) do energii odnawialnej (np. energii wody lub słońca). Kiedy mowa o energii, dochodzą pojęcia fizyczne, więc bez eksperymentów się nie obejdzie. Niektóre eksperymenty przeprowadziliśmy na naszej stronie, ale proponujemy sięgnąć po więcej. Jeżeli dziecko zainteresuje się tematem, zajrzycie na poniższe strony, z pewnością znajdziecie na nich dużo ciekawych pomysłów:

– porządny blog o nauce dla dzieci – https://igamemom.com/wind-science-experiments-for-kids/

– eksperymenty, projekty, scenariusze zajęć – http://www.sciencekids.co.nz/projects.html

– niesamowita ilość ciekawych eksperymentów, nie tylko dotyczących o energii – https://www.stevespanglerscience.com/lab/categories/experiments/energy

Ostatnie, to co proponujemy na dziś – zróbcie z dzieckiem kilka projektów inżynieryjnych, które będą pokazywać łatwe konstrukcje używane przez człowieka od tysiąca lat, a które bazują na wykorzystaniu czystej energii. Projekt najłatwiejszy i podstawowy – wiatraczek, projekt dla bardziej zaawansowanych – słoneczna kuchenka.

Główną naszą zasadą w podejściu do edukacji dzieci jest interdyscyplinarne traktowanie nauki. I tak np.  ucząc się ekologii, poznajemy zasady fizyki; poznając problem smogu, zgłębiamy wiedzę chemiczną. W ten sposób dziecko jest uwrażliwiane nie tylko na problemy dzisiejszego świata, ale też przygotowywane do nauki w szkole.

Powiązane