Energia, Zabawy

Energia słońca

Kolejnym naturalnym źródłem energii, z którym warto zapoznać dziecko, jest energia słońca. Od początku XXI wieku energetyka słoneczna rozwija się w zawrotnym tempie (około 40% rocznie) i  staje się coraz bardziej rozpowszechniona. Zanim jednak przystąpimy do przygotowania ruchomej konstrukcji, działającej z wykorzystaniem energii solarnej, zwróćmy uwagę dziecka (a najlepiej pokażmy na globusie), że najwięcej energii słonecznej otrzymują obszary przy równiku, a najmniej obszary okołobiegunowe, dlatego że promienie słoneczne padają na te obszary pod różnym kątem.

energia słońca potrzebne materiały

MATERIAŁY

  • 3 metalowe puszki
  • taśma klejąca
  • drut
  • pinezka
  • papier A4 (najlepiej pergaminowy)
  • 2 średniej grubości książki
  • dużo słońca

Krok 1

Trzy metalowe puszki (czyste, z odciętymi denkiem i wieczkiem) ustawiamy w wieżę i sklejamy taśmą klejącą, tak aby uzyskać jednolitą rurę. Z drucika metalowego (można też wykorzystać metalowy drut ze spinacza) robimy łuk, który również przyklejamy taśmą do góry naszej wieży. Na samym czubku łuku mocujemy taśmą pinezkę (ostrzem w górę).

Krok 2

Przygotowujemy wiatraczek. Z arkusza papieru A4 wycinamy kwadrat, a następnie jego cztery rogi nacinamy po przekątnej nie dochodząc jednak do środka kwadratu (pozostawiamy ok. 6-8 cm). Teraz jedną część każdego przeciętego rogu przyklejamy taśmą do środka kwadratu. Gotowy wiatraczek wkładamy na pinezkę sklejaną częścią w dół, a samą wieżę ustawiamy na dwóch podstawach (np. odpowiednio grubych książkach) tak, żeby powietrze mogło wchodzić do wieży od dołu. Gotowe! Teraz musimy trochę zaczekać, aż powietrze w puszkach się nagrzeje i zacznie unosić się do góry, uruchomiając tym samym wiatraczek. Trzeba jednak zaznaczyć, że wiatrak potrzebuje naprawdę mocnego słońca, które dają nam przede wszystkim dni letnie.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.