Książki dla dzieci o smogu i energii wciąż są rarytasem na rynku polskim. Napisanie w interesujący sposób 4 latkowi o energii odnawialnej i nieodnawialnej, to prawdziwe wyzwanie. Nieliczne wydawnictwa starają się z nim zmierzyć.
Dziś prezentujemy Wam 4 książki o tematyce energii odnawialnej i walce ze smogiem. Tak ważnego tematu podjęły się między innymi wydawnictwa Biobooks, Znak oraz Krakowski Alarm Smogowy (który wydał bezpłatną książkę o smogu).
Przy okazji zachęcamy wszystkich do udziału w konkursie. Do soboty, 9 grudnia czekamy na wasze komentarze pod postem oraz udostępnianie go. Piszcie, która z pozycji książkowych podoba Wam się najbardziej. Proponujcie też inne książki o podobnej tematyce. Następnym razem, gdy będziemy mówić o energii bądź smogu, postaramy się do nich wrócić. Spośród osób zostawiających komentarze wylosujemy 5 nagród (po 1 książce dla 5 zwycięzców). Mamy nadzieję, że konkurs i Wasze komentarze zainspirują innych rodziców do czytania o energii i smogu.
♥ ♥ ♥ ♥
Eliza Piotrowska, Bajka o Słońcu
Wydawnictwo Biobooks
Bajka o słońcu, Elizy Piotrowskiej to pięknie ilustrowana książka, pisana wierszem, dla dzieci. Na każdej stronie słońce przedstawione jest w innym kontekście. Raz dziecko dowiaduje się, że słońce wschodzi i zachodzi, raz że może spiec naszą skórę, a innym razem, że dzięki niemu drzewa produkują tlen.
Tylko na jednej stronie autorka wspomina o słońcu w kontekście energii słonecznej. To może nie dużo, ale dzięki temu dziecko może powiązać nieznany fakt z czymś zupełnie oczywistym. Początek tworzenia mapy myśli o energii słonecznej gotowy.
Jedyna wada książki to taka, że autorka za wszelką cenę stara się zachować rym, gubiąc przy tym rytm i czasem tworząc niezrozumiały kontekst. Piękne ilustracje i ciekawe podejście do tematu rekompensują skutecznie chwilowe braki rytmu.
♥ ♥ ♥ ♥
Pstryk! Jak oszczędzać energię! Dbamy o naszą planetę. Nie sami – z rodzicami!
Nuria& Empar Jimenez, Rosa M. Curie
Wydawnictwo Biobooks
„Ludzie potrzebują na co dzień wielu urządzeń wymagających elektryczności. Jednak jej wytwarzanie nie jest łatwe. Z tej książki dowiesz się, skąd pochodzi energia i jak się ją przetwarza. Nauczysz się także, jak unikać jej marnowania” – Widnieje napis na tylnej okładce książki.
Książka w bardzo kompleksowy sposób podchodzi do tematu energii. Omawia różnicę między odnawialnymi i nieodnawialnymi źródłami energii, pokazuje, które rzeczy, których używamy na co dzień pobierają najwięcej energii. Zachęca też dzieci do oszczędzania.
Pod koniec książki autorki spisały kilka pomysłów na proste zabawy nawiązujące do tematu energii. Zawarły też kilka dodatkowych informacji dla rodziców, poszerzających wiedzę i ułatwiających zrozumienie tematu.
Książka skierowana jest do dzieci z podstawówki. Dla przedszkolaków jest niestety zbyt trudna, bo posługuje się bardzo poprawnym, ale jednocześnie trudnym słownictwem. Gdyby autorki zamiast tekstu
-„Czy wiesz że jedzenie jest źródłem energii dla ludzi i innych istot żywych?”,
napisałyby „Czy wiesz, że jedzenie daje Ci energie? Jedzenie daje też energię psom, kotom i ptakom. Dzięki niemu możecie skakać i biegać.” Książka otrzymałaby naszych 5 gwiazdek. Przez trudne słownictwo otrzymuje 4. Mimo to, serdecznie ją polecamy. Na polskim rynku trudno znaleźć inną pozycję tak kompleksowo podchodzącą do tematu energii dla dzieci z podstawówki.
♥ ♥ ♥ ♥
Uwaga! Alarm! Smogo Smok!
Tekst Aleksandra Jastrzębska – Wiktor
Ilustracje: Anna Kaszuba – Dębska
Wydawca: Krakowski Alarm Smogowy
Książka Uwaga! Alarm! Smogosmok!, wydana w 2015 roku była pierwszą propozycją dla dzieci traktująca o problemie zanieczyszczenia powietrza w Polsce.
Książka łączy prostą fabułę z elementami naukowymi. Rodzeństwo: Mania i Igor wprowadzają czytelnika w swój świat. Rodzeństwo oraz rodzina podupadają na zdrowiu i nie wiedzą jaka jest tego przyczyna. Mama Mani: naukowiec i biolożka w jednej osobie wprowadza element naukowy. Wracając z konferencji przekazuje swoim dzieciom wiedzę na temat konsekwencji zdrowotnych wynikających ze smogu.
Książka koncentruje się na kwestiach zdrowotnych. Uzmysławia dziecku co to jest SMOG, skąd się bierze oraz jak można mu się przeciwstawić.
Ilustracje oraz grafika książki wykonane przez Annę Kaszubę-Dębską wciągają w świat książki. Wykresy, infografiki i porównania mogą zaciekawić nie jedną i nie jednego przyszłego badacza klimatu lub zdrowia. Nam zabrakło trochę akcji, ale przecież nie w każdej książce musi występować Urwis. Przyznajemy solidne 4 punkty.
♥ ♥ ♥ ♥ ♥
Skok na Smog
Tekst: Dorota Majkowska – Szajer
Ilustracje: Anna Kaszuba – Dębska
Wydawnictwo Znak
Skok na Smog, to barwna, detektywistyczno – przygodowa książka . Głównymi bohaterami książki jest troje przyjaciół – Hanka, Paloma i Misiek. Detektywi wsiadają na pokład pierwszego na świecie anty-smogowego statku i ruszają w podróż. W poszczególnych rozdziałach docierają do kopciucha -pieca, którego ktoś źle zrobił i przez to truje środowisko; przelatują nad ulicami miast- widząc, że „samochody odpowiadają za współudział w smogowej aferze”; oraz odkrywają mikro trucicieli.
Książka Skok na Smog, nie pokazuje jedynie problemu smogu. Autorka przedstawia rozwiązanie. W pewnym momencie ilustratorka – Anna Kaszuba – Dębska przeskakuje z czarnych ilustracji na zielone, i tym samym rozpoczyna rozdziały poświęcone możliwościom radzenia sobie ze smogiem.
Książce bez wahania przyznaję 5 gwiazdek. Ilustracje, tekst, przesłanie, słownictwo i humor na światowym poziomie. Polskiemu Alarmowi Smogowemu gratulujemy stworzenia fantastycznej książki.