Czyste powietrze, Eksperyment

Sprawdźmy, co unosi się w powietrzu!

Wiecie, dlaczego dym unoszący się z kominów ma często ciemny kolor? Dzieje się tak z powodu znajdujących się w nim pyłów, czyli małych drobinek, będących pozostałością po spalaniu, np. węgla lub drewna. Takie pyły wydostają się również z rur wydechowych samochodów. Eksperyment pokaże Wam, jak dużo takich zanieczyszczeń unosi się w powietrzu w Waszej okolicy.

MATERIAŁY

  • niewielki talerz
  • wazelina
  • drewniany patyczek
  • lupa

Instrukcja

Za pomocą drewnianego patyczka posmarujcie talerz cienką warstwą wazeliny (ok. 2 mm). Wystawcie talerz na zewnątrz, np. na balkon lub na parapet, i zostawcie na 5–6 dni. Po upływie tego czasu przynieście talerz do domu i zaobserwujcie, jakie zmiany zaszły na warstwie wazeliny. W obserwacjach pomoże Wam lupa. Jest akurat zima? Wykorzystajcie śnieg do obserwacji! Zaobserwujcie, w której części miasta śnieg jest najbrudniejszy. 

Obserwacje i wnioski

Co zauważyliście? Do wazeliny przykleiły się zanieczyszczenia z powietrza. Co ciekawe, mogą być one różne w różnych porach roku. Zimą zobaczycie więcej drobinek pyłów z kominów, za to w lecie mogą pojawić się pyłki kwitnących roślin. Zanieczyszczenia z samochodów towarzyszą nam niestety przez cały rok.

Gdzie pojawia się najwięcej zanieczyszczeń? W zależności od tego, gdzie ustawiliście talerzyk z wazeliną, obserwacje będą różne. Jeśli był ustawiony na parapecie blisko ulicy, to będzie na nim więcej zanieczyszczeń niż na talerzu, który stał na balkonie otoczonym drzewami. 

Porada dla Ekodetektywów

Duża ilość pyłów może być szkodliwa dla naszego zdrowia – powodować drapanie w gardle, ale też różne choroby. Przed wyjściem na spacer, szczególnie w zimie, warto sprawdzić w Internecie lub wybranych aplikacjach w telefonie, jaka jest jakość powietrza w okolicy. Na spacery wyruszajcie jak najdalej od ulic, tam gdzie jest dużo drzew, np. do parku lub lasu.

logotypy partnerów: tuptuptup.org.pl, Fundacja Veolia, UNEP/GRID, Partnerstwo dla Klimatu oraz Partnerstwo do realizacji środowiskowych celów zrównoważonego rozwoju

Materiały powstały w ramach projektu „Ekodetektywi i miejskie zagadki” realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Fundację CultureLab ze środków Fundacji Veolia Polska we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st Warszawy w ramach Partnerstwa dla Klimatu.

Powiązane