Energia, Zabawy

Zmarznięty domek

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego jest Wam zimno skoro kaloryfer grzeje na pełnych obrotach? Rozwiążmy tę zagadkę za pomocą eksperymentu. Dowiemy się również dzięki niemu jak polepszyć efektywność pracy kaloryferów. 

MATERIAŁY

  • wata, gałganki, włóczki, krepina
  • wydrukowany rysunek zmarzniętego domku – najlepiej na formacie A3 lub większym, do naklejenia na tekturkę
  • rysunki mebli: kanapa, fotel, szafa itp.
  • klej do papieru i nożyczki
  • kredki i flamastry

Instrukcja

W pomieszczeniu, w którym jesteście (w przedszkolu, w domu), sprawdźcie, którędy ucieka ciepło. Podejdźcie do okien, ścian i grzejących kaloryferów, aby sprawdzić, jak różna jest przy nich temperatura powietrza. Następnie udekorujcie dom na rysunku, docieplając go – pokolorujcie go i dorysujcie potrzebne elementy. Wata, włóczka i gałganki przydadzą się do stworzenia wałków pod oknami (grubsze wałeczki warto ułożyć przy drzwiach wejściowych i balkonowych). Krepina może posłużyć do zrobienia zasłon. Meble ustawcie tak, aby nie zasłaniały źródeł ciepła. Przypomnijcie sobie, co działo się w bajce „Zagadka urodzinowa” i co mówili bohaterowie.

Obserwacje i wnioski

Co zyskał domek po ubraniu?

Ubranie domku i odpowiednie rozmieszczenie mebli sprawiło, że w domu jest ciepło i miło. Mieszkańcy takiego domu mogą też zaoszczędzić na rachunkach za energię cieplną.

Porada dla Ekodetektywów

Dlaczego, nawet gdy kaloryfery grzeją mocno, to w domu jest zimno?
Oznacza to, że ciepło z kaloryferów nie ma możliwości ogrzania powietrza lub ucieka z domu różnymi szparami, grzejąc powietrze wokół domu, a nie wewnątrz. W starych domach ciepło ma szczególnie łatwą drogę ucieczki przez nieocieplone ściany, nieszczelne okna czy szpary pod drzwiami wejściowymi. Za to kaloryfery nie spełniają swej roli, gdy są zastawione dużymi meblami, pokryte grubą warstwą kurzu lub są umieszczone wysoko.

logotypy partnerów: tuptuptup.org.pl, Fundacja Veolia, UNEP/GRID, Partnerstwo dla Klimatu oraz Partnerstwo do realizacji środowiskowych celów zrównoważonego rozwoju

Materiały powstały w ramach projektu „Ekodetektywi i miejskie zagadki” realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Fundację CultureLab ze środków Fundacji Veolia Polska we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st Warszawy w ramach Partnerstwa dla Klimatu.

Powiązane