Czyste powietrze, Plastyka

Abstrakcyjny dyptyk na temat powietrza

Zainspirowani tematem czystego i zanieczyszczonego powietrza stworzyliśmy łatwy projekt pracy twórczej, która nie wymaga szczególnych umiejętności plastycznych lub manualnych. Praca pobudza wyobraźnię dzieci i daje możliwość swobodnej zabawy z materiałami i farbą. Pod koniec pracy zachęcamy, żeby podsumować temat czystego powietrza i porozmawiać z dziećmi, jak możemy poprzez własne wybory sprzyjać podwyższeniu jakości powietrza (kilka podpowiedzi znajdziecie w teorii dla nauczycieli). 

Cel: podsumowanie tematu czystości powietrza, wspólne ustalenie zasad codziennego zachowania, które sprzyjają dobrej jakości powietrza.    

Czas: 15 min.

Materiały potrzebne do wykonania pracy

MATERIAŁY

  • papier, najlepiej nie gładki, np. do malowania akwarelą A4/A3
  • pędzel 
  • czarna/szara, biała i niebieska farba plakatowa 
  • taśma malarska 
  • różne dodatkowe materiały (np. włóczka, plastikowy worek, bąbelkowa folia, patyk inne)*

Uwaga: eksperymentujcie z materiałami, szukajcie swoich rozwiązań, jeśli używacie rzeczy plastikowych do wykonania pracy, wykorzystajcie te z odpadów.

Przebieg zadania

Nauczyciel rozkłada kartkę papieru poziomo (dla każdego dziecka jedna kartka) i taśmą malarską okleja krawędzie (starsze dzieci mogą wykonać tą czynność samodzielnie). Następnie równo pośrodku kartki przykleja taśmę, dzieląc kartkę na pół. 

Dzieci wykładają włóczkę, kawałki kartonu, skorupkę jajka lub inne elementy na jednej z połówek arkusza. Nanoszą czarną i białą farby na folię i zaczynają delikatnie przykładać ją do arkusza farbą w dół. W procesie zaczynają powstawać różne kształty i wzory. Następnie dzieci zdejmują wszystkie materiały z kartki i mogą teraz pobawić się szczegółami np. narysować kilka linii po folii przyłożonej farbą do kartki. Mogą też wykorzystać folię bąbelkową, pokolorować ją np. białą farbą i też delikatnie przyłożyć do pracy.

Te same czynności dzieci wykonują na drugiej połowie kartki. Z tą jedyną różnicą, że tym razem wykorzystują farby białą i niebeską. 

Po zakończeniu pracy nauczyciel delikatnie odrywa taśmę i dyptyk jest gotowy!     

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane