Temat walki z niedożywieniem i głodem jest nierozerwalnie związany z pojęciem tak zwanego zrównoważonego rolnictwa. Jest to kolejne pojęcie, które jako dość pojemne mieści w sobie kilka ważnych elementów, takich jak produkcja bezpiecznej i jakościowej żywności (czyli umiarkowane stosowanie sztucznych nawozów), dbały stosunek do środowiska, czy dobre warunki dla pracowników. Dlaczego chcemy o tym rozmawiać z dziećmi? A to dlatego, żeby wytłumaczyć jak to, co i u kogo kupujemy wpływa na różnorodne procesy na całym świecie. Ostatnio coraz bardziej popularni są tak zwani lokalni rolnicy, a ich produkcja jest nieporównywalnie smaczniejsza od tej, którą możemy kupić w supermarketach. Jest to dbałość nie tylko o jakość posiłków i nasze zdrowie, ale też inwestowanie w lokalną społeczność i mały biznes oraz dbanie o środowisko. Porozmawiajmy więc z dzieckiem wykonując prostą pracę plastyczną.

MATERIAŁY
- papier biały A3
- farby (plakatowe lub akrylowe)
- paleta
- szyszka / żołądź / widelec – wszystko, co zostawia ciekawe ślady
- szerokie pędzle
- papier kolorowy
- nożyczki
- klej
- czarny pisak (opcjonalnie)
Instrukcja
Jak zawsze kilka uwag:
- Zielona farma – to nic innego, jak świetnie ćwiczenie mieszania farb. Praca wprowadza także pojęcie faktury powierzchni.
- Wybierzcie kilka kolorów i skoncentrujcie się na nich – główną rolę w tej pracy gra wzór i faktura, nie kolor. W naszej palecie znalazł się zielony, niebieski i żółty, czerwony – jako dodatek, na zasadzie koloru kontrastowego.
- Zróżnicowaną fakturę pól można uzyskać z wszystkiego, co macie pod ręką. Jest to kolejny element zabawy – szukamy ciekawych przedmiotów, które pozostawiają ślady – włóczka, widelec, liść, żołądź, szyszka, patyk – może być to naprawdę dowolny przedmiot.
- Domy farmerskie są opcjonalne, ale jeżeli zdecydujecie się na papier kolorowy – w tym przypadku będzie dobrze wyglądała falista tektura, która doskonale współgra z teksturowym otoczeniem.