Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Hop-hop, pasikoniku!

Czy konik polny i pasikonik to ten sam owad? Poprzez zabawę ruchową, m.in. skoki w dal, dzieci poznają różne gatunki insektów – mieszkańców łąk.

MATERIAŁY

  • kolorowe zdjęcia konika polnego i pasikonika
  • skserowane rysunki konika polnego i pasikonika
  • nożyczki
  • pastele/kredki
  • klej
  • drewniane patyki
  • 2 m mocnego sznura na każdą trójkę dzieci

Przebieg zadania

Na początku nauczyciel pokazuje, jak wygląda konik polny i pasikonik, oraz tłumaczy różnice w ich budowie.

Na kolorowej łące znajdziecie nie tylko mnóstwo rodzajów kwiatów, ale też najróżniejsze owady. Każdy gatunek owadów ma swoje miejsce na łące tam, gdzie może znaleźć dla siebie pożywienie. Do mieszkańców łąk należą koniki polne oraz pasikoniki.

Jak rozpoznać te gatunki?

Pasikonik od konika polnego różni się przede wszystkim długością czułek. Pasikonik ma długie silne czułki, czułki koników polnych są zaś krótkie. Pasikonik jest drapieżnikiem-mięsożercą, podczas gdy koniki polne są przeważnie odżywiają się roślinami.

Pierwszym zadaniem dzieci jest przygotowanie konika polnego / pasikonika na patyku – poprzez pokolorowanie i wycięcie obrazka z papieru, po czym naklejenie go na patyk. Następnie grupa 2–3 dzieci kładzie przed sobą (np. na trawniku) sznurek, skierowany do przodu, w stronę czubków palców. Zadaniem dzieci jest przeskoczenie całej długości sznurka – za każdym razem w miejscu skoku dziecko powinno wbić swój patyk. Za każdym kolejnym razem dziecko stara się skoczyć coraz dalej i lepiej, tak aby „wyprzedzić” inne dzieci. Dzieci mogą wypróbować różne techniki: obunóż, na jednej nodze, z rozbiegu itd.

Logo Funduszu Wyszehradzkiego

Post powstał w ramach projektu Sustainable Future współfinansowanego ze środków Funduszu Wyszehradzkiego.

Powiązane