Energia, Zabawy

Zrób pranie!

By dobrze gospodarować energią, warto zapoznać się z instrukcją urządzeń elektrycznych, których używamy. W zabawie ruchowej spróbujemy zrobić pranie. Zobaczymy, czy uda się nie zmarnować zbyt wiele energii.

Cel:

– Utrwalenie informacji o konieczności oszczędzania energii.

Czas: 15 minut

apaszka

MATERIAŁY

  • apaszka

Przebieg zadania

Ochotnik wychodzi na zewnątrz pomieszczenia. Pozostałym osobom wyjaśniamy, że są pralkami w dużej pralni. Są automatami zintegrowanymi w działaniu. Wskazujemy jedno dziecko, które będzie odpowiedzialne za włącznik oraz drugie, które będzie wyłącznikiem. Włącznik i wyłącznik określają, jaki gest wprawia jej w działanie, np. lekkkie pociągniecie za prawe ucho, dotknięcie czubka nosa lub środka czoła. W grze biorą udział partie ciała od ramion w górę. Nauczyciel sprawdza, czy gesty są w porządku dla każdego z uczestników zabawy. Jeśli tak, wszyscy je zapamiętują. Nauczyciel wyjaśnia, że gdy ochotnik, po powrocie z zewnątrz, włączy pralki, wszyscy mają wydawać odgłosy, które wydaje pralka przy pracy oraz podawać sobie z ręki do ręki otrzymaną apaszkę, aż do momentu wyłączenia pralek. Wszyscy wołają osobę z zewnątrz. Po przyjściu do sali dostaje ona do ręki apaszkę. Jej zadaniem jest ją wyprać. Najpierw musi odnaleźć przycisk włączenia pralek, podchodząc do różnych osób i próbując różne gesty. Po “włączeniu” dzieci wykonują ustalone ruchy, dźwięki, wyraźnie świadczące o „działaniu pralek”. Wtedy nowym zadaniem ochotnika, robiącego pranie jest wyłączyć pralki. Po znalezieniu „przycisku wyłączającego” gra się kończy.

Veolia Logo Transparent 1024x489 1

Post jest finansowany przez Fundację Veolia oraz jest częścią międzynarodowego projektu realizowanego we współpracy polsko-niemieckiej.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post jest częścią „Kalendarza Przedszkolaka”, który powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane