Plastyka, Woda

Wodne stworzonka akwarelowe

Wodne stworki akwarelowe jest świetnym zadaniem plastycznym z wielu powodów. Jest to zabawa: a) kreatywna, która pobudza wyobraźnię; b) oddechowa, która korzystnie wpływa na wymowę dziecka; c) plastyczna, ponieważ bazuje ona na wykorzystaniu farb akwarelowych, które są doskonałe do mieszania kolorów i zabawy stopniem nasycenie farby, jej przezroczystością.

akwarelowe stworzonka

MATERIAŁY

  • papier do malowania farbami akwarelowymi (świetnie chłonie wodę, jest grubszy i ma nierówną fakturę, dzięki czemu farba akwarelowa świetnie się trzyma powierzchni kartki)
  • farby akwarelowe
  • kubek z czystą wodą
  • paleta – opcjonalnie
  • pipeta
  • rurka do picia
  • cienkopis/flamaster/pióro z czarnym tuszem

Instrukcja

Pipetą nabieramy trochę czystej wody i wyciskamy na paletę, następnie nabieramy trochę farby akwarelowej i zabarwiamy farbę w jednej z przegródek palety. Wykonujemy te czynność kilka/kilkanaście razy (w zależności od tego, jak wielu kolorów chcemy użyć). Możemy również nie używać palety, tylko wprost na papier wyciskać pipetą krople wody, a potem pędzlem z wybraną farbą ostrożnie dotykać pojedynczych kropli. Krople powinny być w miarę duże, mogą być w tym samym kolorze lub w różnych (wtedy będzie to okazja do poznania zasad mieszania kolorów).

 

Po zabarwieniu wody rozdmuchujemy kropelki wody przy pomocy rurki do picia. Po wykonaniu kilku wodnych kleksów zostawiamy kartki do wyschnięcia na kilkanaście minut – zależy nam na całkowitym
wyschnięciu kartki. Teraz wyobraźnia powinna nam podpowiedzieć, co powstałe kleksy mogą przypominać (zwierzę, postać, ufoludka, a może statek kosmiczny?). Na wyschniętym kleksie farby rysujemy kontury tego, co kleks nam przypomina. Być może też na kartce papieru powstanie cała historia, co jest dodatkowym atutem zabawy, ponieważ w ten sposób dziecko ćwiczy myślenie przyczyno-skutkowe oraz mowę (może później opowiedzieć wszystkim historię, która powstała u niego na kartce).

Powiązane