Woda, Zabawy

Podchody z suszą w tle

Przedszkolny ogród może być doskonałym miejscem do porozmawiania na temat suszy i oszczędzania wody. Ogród pozwala przyjrzeć się bliżej drzewom i zrozumieć niektóre ich właściwości wpływające na zachowanie wilgotności gleby. Drzewa dają cień, ich korzenie potrafią wyciągnąć wodę z głębi gleby i przekazać innym drobnym roślinom, drzewa magazynują wodę. Im więcej różnorodnych drzew i roślin, tym woda dłużej utrzymuje się w glebie. Aby podchody były ciekawe, dzieci będą musiały rozwiązać rebus, odmierzyć wodę w wiadrze, znaleźć różnorodne liście. Powodzenia!

W ramach zabawy chcemy, aby dzieci potrafiły nazwać charakterystyczne cechy powodzi i suszy.

jedna z fiszek do gry w podchody

MATERIAŁY

  • fiszki z załącznika „Podchody z suszą w tle” wydrukowane, pocięte na kawałki i uzupełnione przez nauczyciela
  • 2 garnki/ miski
  • kubek
  • miseczki
  • długopis

Krok 1

Nauczyciel wycina 8 fiszek przygotowanych (do pobrania powyżej), to kolejne zadania do rozwiązania przez dzieci. Ze względu na to, że fiszki są uniwersalne (pasujące do niemal każdego podwórka szkolnego i przedszkolnego), nauczyciel musi odpowiednio uzupełnić fiszki i ukryć je w dobrym miejscu.

Krok 2

Na koniec nauczyciel może ukryć drobny prezent dla dzieci, nawiązujący do tematyki suszy. Może to być odpowiednia liczba kolorowych kartek z narysowanym konturem drzewa. Pod koniec gry dzieci będą mogły narysować to drzewo, które najbardziej spodobało się im w trakcie zabawy. To też pretekst do przypomnienia zbawiennego wpływu drzew na poziom suszy.

polska pomoc

Post współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Powiązane