Eksperyment, Woda

Eksperyment z nasionami

W celu utrwalenia przekazu bajki „W poszukiwaniu wody” proponujemy przeprowadzić z dziećmi mały eksperyment, podczas którego dzieci same będą mogły wywnioskować, czy woda jest ważna dla żywych organizmów, a jeśli tak, to dlaczego. Eksperyment również uświadomi dzieciom, czemu powinniśmy dbać o wodę i ją oszczędzać.

materiały niezbędne do wykonania eksperymentu

MATERIAŁY

  • Trzy kubeczki (najlepiej przezroczyste)
  • Ziemia
  • Łopatka
  • Dowolne nasiona (w naszym przypadku tunbergii)
  • Woda

Krok 1

Do trzech kubeczków wsypujemy do połowy ziemię. Do każdego wkładamy kilka nasionek i przysypujemy je ziemią. Ziemię w dwóch kubeczkach podlewamy wodą. Jeden z nich pozostawiamy w nasłonecznionym miejscu (np. na parapecie),a drugi umieszczamy w ciemnym  miejscu (np. w szafce lub schowku). Trzeci kubeczek zostawiamy na parapecie, ale go nie podlewamy. Pilnujemy, żeby w dwóch kubkach ziemia pozostawała wilgotna. Trzeci kubek pozostawiamy nietknięty.

Krok 2

pęd rośliny

Po dziesięciu dniach sprawdzamy, w którym kubku wykiełkowały nasiona. Czy do wzrostu roślin potrzebne jest światło i woda, czy tylko woda? Czy w suchej glebie coś wyrosło? Czemu tak się stało? Takie pytania pomogą dzieciom znaleźć właściwą odpowiedź, dlaczego woda jest tak ważna dla roślin, zwierząt i człowieka.

polska pomoc

Post współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Powiązane