Eksperyment, Woda

Ziemia po deszczu

Rośliny, żeby rosnąć, potrzebują wody i słońca. Dlatego na zimę zasypiają, ale wiosną budzą się do życia. Ale uwaga – wodę pobierają nie prosto z deszczu, tylko z ziemi przez korzenie. Z ziemi pobierają też minerały. Co więcej, korzenie też oddychają! Żeby rośliny były zdrowe i pięknie rosły, ziemia musi być dobrze nawilżona, spulchniona i bogata w składniki odżywcze. Dobra ziemia jest jak gąbka – wchłania wodę i oddycha. A wysuszona ziemia jest twarda i źle wchłania wodę. Proponujemy po deszczu wybrać się na spacer i pobawić w małego odkrywcę. 

Biezace

MATERIAŁY

  • Mała łopatka
  • Próbka ziemi

Przebieg zadania

Wykonuj to ćwiczenie pod opieką nauczycieli albo rodziców. Najlepiej zrób to po deszczu. Weź małą łopatkę, wbij ją mocno w ziemię w ogrodzie albo parku, a potem obróć dookoła i ostrożnie wyciągnij razem z ziemią.

Teraz zacznij badać ziemię. Obejrzyj ją i podotykaj. Czy jest pulchna jak gąbka, czy zbita? Czy jest sucha, czy wilgotna? Z czego się składa? Czy widzisz jakieś żyjątka?

Po zakończonym eksperymencie odłóż ziemię z powrotem i przyklep łopatką, żeby nie została dziura. Potem umyj ręce wodą z mydłem.

Powiązane

Logo FundacjaVeoliaPolska

Wpis powstał w ramach współpracy Fundacji Veolia Polska, Fundacji CultureLab pod patronatem honorowym Miasta st. Warszawy.