Woda, Zabawy

Śruba Archimedesa – albo jak nawodnić pole?

Urządzenie zwane śrubą Archimedesa używane jest do nawadniania pól czyli irygacji. Niektórzy uważają, że mechanizm został wymyślony przez greckiego matematyka Archimedesa, stąd też jego nazwa, ale wynalazek znany był już w starożytnym Babilonie. Śruba Archimedesa jest maszyną prostą, używaną do nawadniania kanałów irygacyjnych. Szczególnie ważana była w okresach suszy, kiedy poziom wody w rzekach spadał, a woda nie dopływała kanałami nawodniającymi wykopanymi po obu brzegach rzeki na pola uprawne. Ale śruba Archimedesa służy nie tylko do nawodnienia. W Holandii posłużyła na przykład do osuszania terenów położonych poniżej poziomu morza. Jest to więc wynalazek wielce pożyteczny i niezawodny.

Stwórzcie z dzieckiem model śruby Archimedesa, a przy okazji porozmawiajcie o Archimedesie, roli wody w uprawianiu roli, o tym, że tylko 2,5% zasobów wodnych naszej planety to wody słodkie, które w dodatku w znaczącym stopniu są uwiezione w lodowcach. Opowiedzcie o tym, że woda na Ziemi rozmieszczona jest nierównomiernie, są tereny bardzo suche, o tym, że musimy dbać o wodę jak o skarb, bez którego życie na Ziemi skazane jest na zagładę.

śruba Archimedesa materiały

MATERIAŁY

 • tekturowe pudełko
 • piasek / kamienie / ziemia
 • tekturowa tuba
 • klej
 • sztywny papier A4
 • nożyczki
 • nóż do krojenia papieru
 • szklane kulki
 • kubeczek (może być papierowy lub zwykła filiżanka do herbaty)

Instrukcja

Nagraliśmy dla Was krótką instrukcję wykonania projektu. Kilka drobnych uwag zanim rozpoczniecie przygodę:

 1. Żeby śruba była bardziej stabilna i nie przesuwała się na boki, wypełnijcie ją piaskiem, żwirkiem lub innym materiałem, który ją obciąży.
 2. Żeby wypukłości na śrubie były bardziej solidne i kulki przesuwały się po nich swobodnie, sklejcie kilka pasków papieru (a najlepiej tektury) razem, potem przyklejcie je na powierzchni tuby.
 3. Śruba Archimedesa to dobry projekt inżynieryjny dla dzieci 6+. Młodsze raczej zniechęcą się oczekiwaniem na jej pierwsze użycie.
 4. Na filmie nie nagraliśmy procesu dekoracji / ozdabiania śruby, lecz nie ozdobiona będzie równie skuteczna. W naszym przypadku zamiłowanie do ozdób jest silniejsze i jest koniecznym elementem każdego projektu plastycznego, czy inżynieryjnego.

Mamy nadzieję, że zabawa Wam się spodobała, a dzieci spędzą dzień ucząc się przy okazji kilku pożytecznych rzeczy z dziedzin, takich jak historia lub fizyka.

Powiązane