Urządzenie zwane śrubą Archimedesa używane jest do nawadniania pól czyli irygacji. Niektórzy uważają, że mechanizm został wymyślony przez greckiego matematyka Archimedesa, stąd też jego nazwa, ale wynalazek znany był już w starożytnym Babilonie. Śruba Archimedesa jest maszyną prostą, używaną do nawadniania kanałów irygacyjnych. Szczególnie ważana była w okresach suszy, kiedy poziom wody w rzekach spadał, a woda nie dopływała kanałami nawodniającymi wykopanymi po obu brzegach rzeki na pola uprawne. Ale śruba Archimedesa służy nie tylko do nawodnienia. W Holandii posłużyła na przykład do osuszania terenów położonych poniżej poziomu morza. Jest to więc wynalazek wielce pożyteczny i niezawodny.
Stwórzcie z dzieckiem model śruby Archimedesa, a przy okazji porozmawiajcie o Archimedesie, roli wody w uprawianiu roli, o tym, że tylko 2,5% zasobów wodnych naszej planety to wody słodkie, które w dodatku w znaczącym stopniu są uwiezione w lodowcach. Opowiedzcie o tym, że woda na Ziemi rozmieszczona jest nierównomiernie, są tereny bardzo suche, o tym, że musimy dbać o wodę jak o skarb, bez którego życie na Ziemi skazane jest na zagładę.
MATERIAŁY
- tekturowe pudełko
- piasek / kamienie / ziemia
- tekturowa tuba
- klej
- sztywny papier A4
- nożyczki
- nóż do krojenia papieru
- szklane kulki
- kubeczek (może być papierowy lub zwykła filiżanka do herbaty)
Instrukcja
Nagraliśmy dla Was krótką instrukcję wykonania projektu. Kilka drobnych uwag zanim rozpoczniecie przygodę:
- Żeby śruba była bardziej stabilna i nie przesuwała się na boki, wypełnijcie ją piaskiem, żwirkiem lub innym materiałem, który ją obciąży.
- Żeby wypukłości na śrubie były bardziej solidne i kulki przesuwały się po nich swobodnie, sklejcie kilka pasków papieru (a najlepiej tektury) razem, potem przyklejcie je na powierzchni tuby.
- Śruba Archimedesa to dobry projekt inżynieryjny dla dzieci 6+. Młodsze raczej zniechęcą się oczekiwaniem na jej pierwsze użycie.
- Na filmie nie nagraliśmy procesu dekoracji / ozdabiania śruby, lecz nie ozdobiona będzie równie skuteczna. W naszym przypadku zamiłowanie do ozdób jest silniejsze i jest koniecznym elementem każdego projektu plastycznego, czy inżynieryjnego.
Mamy nadzieję, że zabawa Wam się spodobała, a dzieci spędzą dzień ucząc się przy okazji kilku pożytecznych rzeczy z dziedzin, takich jak historia lub fizyka.