Dzisiejsza praca jest doskonałym podsumowaniem tematu drzew i zieleni w mieście. Porozmawiajcie z dziećmi o tym, czego się nauczyły o drzewach podczas zajęć. Niech spróbują podsumować, jakie zadania spełniają drzewa (np. oczyszczanie i chłodzenie powietrza). Dzięki tej aktywności:
- utrwalicie wiedzę o budowie drzewa,
- rozbudzicie chęć do obserwacji drzew,
- rozwiniecie dokładność i precyzję wykonania pracy.

MATERIAŁY
- glina lub inny materiał plastyczny
- patyk do szaszłyków lub narzędzie rzeźbiarskie
- wałek
- miseczka lub większy kubek
Krok 1

Kawałek gliny wymodelujcie w rękach na wzór okrągłego placka. Połóżcie go na stół i lekko wałkujcie do uzyskania gładkiej powierzchni. Za pomocą miseczki lub kubka wytnijcie z wałka okrągły kształt. Na powierzchni gliny narysujcie pień drzewa i gałęzie.
Krok 2

Pozostawcie ten kształt nietknięty, natomiast dookoła jako tło, stwórzcie dowolny wzór. Najprostszym wzorem są ciasno rozłożone wgłębienia, ale może to być dowolny inny wzór – wgłębienia mogą układać się w koło lub inne figury geometryczne. Zamiast wgłębień można też zrobić równoległe rowki. Pamiętajcie tylko o tym, że ruchy powinny być delikatne, a wzorki nie powinny być zbyt głębokie, żeby w pracy nie powstawały dziury.

Materiały powstały w ramach projektu „Ekodetektywi i miejskie zagadki” realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Fundację CultureLab ze środków Fundacji Veolia Polska we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st Warszawy w ramach Partnerstwa dla Klimatu.