Dzisiejsza praca jest doskonałym podsumowaniem tematu drzew i zieleni w mieście. Porozmawiajcie z dziećmi o tym, czego się nauczyły o drzewach podczas zajęć. Niech spróbują podsumować, jakie zadania spełniają drzewa (np. oczyszczanie i chłodzenie powietrza). Dzięki tej aktywności:

  • utrwalicie wiedzę o budowie drzewa,
  • rozbudzicie chęć do obserwacji drzew
  • rozwiniecie dokładność i precyzję wykonania pracy.
materiały niezbędne do wykonania pracy

MATERIAŁY

  • glina lub inny materiał plastyczny
  • patyk do szaszłyków lub narzędzie rzeźbiarskie
  • wałek
  • miseczka lub większy kubek

Krok 1

za pomocą miseczki dziecko wycina z gliny okrągły kształt

Kawałek gliny wymodelujcie w rękach na wzór okrągłego placka. Połóżcie go na stół i lekko wałkujcie do uzyskania gładkiej powierzchni. Za pomocą miseczki lub kubka wytnijcie z wałka okrągły kształt. Na powierzchni gliny narysujcie pień drzewa i gałęzie.

Krok 2

kropkowanie tła drzewa

Pozostawcie ten kształt nietknięty, natomiast dookoła jako tło, stwórzcie dowolny wzór. Najprostszym wzorem są ciasno rozłożone wgłębienia, ale może to być dowolny inny wzór – wgłębienia mogą układać się w koło lub inne figury geometryczne. Zamiast wgłębień można też zrobić równoległe rowki. Pamiętajcie tylko o tym, że ruchy powinny być delikatne, a wzorki nie powinny być zbyt głębokie, żeby w pracy nie powstawały dziury.

logotypy partnerów: tuptuptup.org.pl, Fundacja Veolia, UNEP/GRID, Partnerstwo dla Klimatu oraz Partnerstwo do realizacji środowiskowych celów zrównoważonego rozwoju

Materiały powstały w ramach projektu „Ekodetektywi i miejskie zagadki” realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Fundację CultureLab ze środków Fundacji Veolia Polska we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st Warszawy w ramach Partnerstwa dla Klimatu.

Powiązane