Czyste powietrze, Zabawy

O NIE, KORKI!

Czy stojąc w niekończącym się korku, zastanawialiście się skąd biorą się zatory na drogach i jak można ich unikać? Przeprowadźcie mały eksperyment i dowiedzcie się, co jest źródłem zanieczyszczonego powietrza, a także zdobądźcie wiedzę o przyjaznych dla mieszkańców środkach transportu miejskiego.

 

MATERIAŁY

> pudełka kartonowe (ew. pojemniki na zabawki) – jeden największy mogący pomieścić ok. 10 pluszaków,

> 10 mniejszych pudełek, ale takich by pomieściły jednego pluszaka,

> zabawki pluszowe (ok. 20 szt. podobnej wielkości),

> grafiki autobusu – pomocne przy ozdobieniu pudełek,

> grafiki samochodu – pomocne przy ozdobieniu pudełek.

Instrukcja

W pierwszej kolejności ozdóbcie pudełka – duże jest autobusem, tramwajem lub metrem, a małe są autami osobowymi. Narysujcie sami odpowiednie elementy na pudełkach lub wykorzystajcie wzory, które są w załącznikach do tej aktywności.Do każdego mniejszego pudełka (samochodu) włóżcie po jednym pluszaku i wyznaczcie kierowców poszczególnych aut (jedno dziecko jest kierowcą jednego auta – ciągnie jedno pudełko z pluszakiem). Następnie w dużym kartonie (autobusie) usadźcie 10 pasażerów (pluszaków).Zapewnijcie pasażerom komfort jazdy i zadbajcie o to, aby autobus nie był zbyt zatłoczony. Wyznaczcie kierowcę autobusu (ciągnie pudełko z pluszakami).Na podłodze wyznaczcie dwa pasy ruchu – na jednym niech stanie autobus z pasażerami, a na sąsiednim pasie ciąg samochodów. Dorosła osoba moderuje ruch na drodze:

    1. Zielone światło – samochody i autobus ruszają, przejeżdża autobus, ale tylko trzem autom udaje się przejechać na zielonym świetle;
    2. Czerwone światło – auta czekają na skrzyżowaniu. Dzieci stoją, imitując warkot silników. Następuje zmiana światła i trzy auta przejeżdżają. Następnie znów pojawia się czerwone światło i pozostałe auta czekają. W tym czasie autobus może objechać salę dookoła i wysadzać pasażerów na przystankach. Po przejechaniu wszystkich aut następuje zmiana dzieci biorących udział w zabawie;
    3. Wypadek – jedno z aut się przewraca i pas zostaje zablokowany. Pozostałe auta znów stoją. Autobus może znów ustawić się na skrzyżowaniu i objechać ponownie przystanki, zbierając pluszaki.

W zależności od liczby dzieci biorących udział w zabawie można powtarzać powyższe czynności.

Obserwacje i wnioski

Dlaczego w mieście tworzą się korki?
Korki tworzą się na skutek zbyt dużej liczby samochodów na drogach. Jeżeli tę samą liczbę pasażerów przewieziemy metrem, autobusem czy tramwajem, liczba pojazdów, a zatem i ilość spalin, znacznie się zmniejszy.

Co powodują korki?
Większa liczba pojazdów na drodze powoduje, że samochody na skrzyżowaniu muszą czekać na następną zmianę świateł. W tym czasie wydzielają spaliny i generują hałas. Pasażerowie z autobusu mogą bezpiecznie dotrzeć w różne miejsca sali, bo są w jednym pojeździe, który zajmuje mniej miejsca. Pasażerowie z samochodów, przesiadając się do komunikacji miejskiej, mogą zapobiec tworzeniu się korków. Tym samym mniej spalin dostałoby się do powietrza. Większa liczba pojazdów na drodze powoduje też, że łatwiej jest o wypadek, co dodatkowo zmniejsza przepustowość ulic.

Porada dla Ekodetektywów

Jak transport wpływa na zanieczyszczenie powietrza?
W mieście za zanieczyszczone powietrze odpowiedzialne są w dużym stopniu spaliny samochodowe. Ich bardzo wysokie stężenie odnotowujemy przy trasach o dużym natężeniu ruchu oraz w miejscach, gdzie tworzą się korki. Przebywanie w takich miejscach, szczególnie przez dzieci, jest niewskazane. Rury wydechowe znajdują się na wysokości spacerówek i nosów przedszkolaków. Dlatego dzieci są dużo bardziej narażone
na wdychanie spalin niż dorośli, a co za tym idzie na większe problemy zdrowotne z tym związane.

logotypy partnerów: tuptuptup.org.pl, Fundacja Veolia, UNEP/GRID, Partnerstwo dla Klimatu oraz Partnerstwo do realizacji środowiskowych celów zrównoważonego rozwoju

Materiały powstały w ramach projektu „Ekodetektywi i miejskie zagadki” realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Fundację CultureLab ze środków Fundacji Veolia Polska we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st Warszawy w ramach Partnerstwa dla Klimatu.

Powiązane