Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Uczymy się rozpoznawać drzewa

Czy podczas spaceru w lesie, parku, lub alejami miejskimi, zwróciliście uwagę na pnące się ku niebu drzewa? Nie wszystkie wyglądały tak samo, prawda? A no właśnie! Nauczmy się rozróżniać gatunki drzew, żeby lepiej czytać otaczającą nas przyrodę.

MATERIAŁY

> klucz do rozpoznawania drzew,

> karta pracy do rozpoznawania gatunków drzew.

Instrukcja

Do dyspozycji macie tzw. klucz do rozpoznawania drzew.
To pomoc do nauki rozpoznawania drzew – naszych miejskich bohaterów. To drzewa, które są szczególnie odporne na warunki panujące w mieście, ale są także naszymi pomocnikami w walce o czyste powietrze. Z klucza nauczysz się rozpoznawać je, patrząc na ich sylwetkę, liście, owoce, nasiona i kwiaty.

Koniecznie wybierzcie się na spacer i przetestujcie klucz w terenie! Natomiast, żeby sprawdzić swoją wiedzę, odpowiedzcie na pytania znajdujące się w karcie pracy.

Obserwacje i wnioski

Czy spacerując po mieście, zaobserwowaliście, które gatunki drzew występują najczęściej? Może zauważyliście jakieś inne gatunki, których nie ma w kluczu do rozpoznawania drzew? Czym poszczególne drzewa różnią się między sobą?

Porada dla Ekodetektywów

Czy wiecie, że szczególnie cenne są okazałe drzewa o grubych pniach? często są objęte ochroną. Możecie je rozpoznać po tym, że wisi na nich zielona tabliczka z napisem „Pomnik przyrody”. A kiedy takie drzewa tworzą przydrożne aleje, nieopodal znajdziecie czerwoną tabliczkę z napisem „Pomnik przyrody Aleja drzew”. Czy widzieliście kiedyś drzewo lub aleję opatrzoną taką tabliczką?

logotypy partnerów: tuptuptup.org.pl, Fundacja Veolia, UNEP/GRID, Partnerstwo dla Klimatu oraz Partnerstwo do realizacji środowiskowych celów zrównoważonego rozwoju

Materiały powstały w ramach projektu „Ekodetektywi i miejskie zagadki” realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Fundację CultureLab ze środków Fundacji Veolia Polska we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st Warszawy w ramach Partnerstwa dla Klimatu.

Powiązane