Plastyka, Rośliny i Zwierzęta

Trójwymiarowe drzewo

Mamy kolejny pomysł na zabawę z papierem. Jest to praca, która może być wykonana w klasie/grupie oraz indywidualnie. Pod czas wykonania zadania:

  • zdobędziecie wiedzę o budowie drzewa,
  • dowiecie się, na podstawie jakich cech rozróżniamy gatunki drzew,
  • poćwiczycie umiejętności manualne.

MATERIAŁY

  • 2 arkusze brązowego papieru kolorowego w formacie A4
  • zielony papier kolorowy (może to być papier jaśniejszy i ciemniejszy)
  • nożyczki
  • ołówek lub flamaster
  • klej
  • szablon drzewa (do pobrania po lewej stronie)

Krok 1

Wydrukujcie szablon drzewa lub narysujcie swój własny dowolny kształt drzewa. Wytnijcie go. Odrysujcie szablon drzewa cztery razy na brązowym papierze kolorowym. Jeśli wykorzystacie nasz szablon, wystarczą dwie kartki brązowego papieru (na jednej kartce zmieszczą się dwa kształty drzewa). Wytnijcie cztery identyczne kształty drzewa.

Każdy z kształtów złóżcie na pół. Następnie sklejcie je tak, żeby drzewko stabilnie stało. Pozostawcie drzewko do wyschnięcia. Warto żeby przy sklejaniu mniejszym dzieciom pomogła osoba dorosła (wymaga to dokładności). Dziecko natomiast może np. narysować na gotowym pniu fakturę kory.

Krok 2

gotowe trójwymiarowe drzewko z papieru

Teraz czas, żeby drzewko się zazieleniło. Przygotujcie kilka pasków zielonego papieru. Każdy pasek złóżcie trzy razy i wytnijcie kształt liścia. Taka metoda znacznie przyspiesza wycinanie. Niektóre liście możecie zgiąć na pół, co nada pracy dodatkowy walor wielowymiarowości. Przyklejcie liście do pnia i zostawcie drzewo do wyschnięcia.

Z takich drzewek może powstać cały las. Jeśli ma to być zespołowa praca, stwórzcie różne gatunki drzew, np. brzozę z białą korą w cętki lub wierzbę płaczącą z doklejanymi zwisającymi paseczkami papieru – gałęziami. A może zmienicie nieco kształt liścia i w ten sposób powstanie dąb, lipa lub klon? Wiedza o drzewach i własna inwencja na pewno się przydadzą w wykonaniu tej pracy. 

Obserwacje i wnioski

Każde drzewo składa się z części podziemnej, czyli systemu korzeniowego, oraz części nadziemnej. Korzenie pobierają z gleby wodę i sole mineralne, przesyłając je do pnia i korony. Również dzięki nim drzewo stabilnie stoi. Natomiast na podstawie wyglądu górnej części drzewa, możemy określić jego gatunek. Wyjdźcie na podwórko i odnajdźcie kilka drzew różniących się wyglądem pnia oraz korony. Spróbujcie określić, jakie są to gatunki drzew.

logotypy partnerów: tuptuptup.org.pl, Fundacja Veolia, UNEP/GRID, Partnerstwo dla Klimatu oraz Partnerstwo do realizacji środowiskowych celów zrównoważonego rozwoju

Materiały powstały w ramach projektu „Ekodetektywi i miejskie zagadki” realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Fundację CultureLab ze środków Fundacji Veolia Polska we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st Warszawy w ramach Partnerstwa dla Klimatu.

Powiązane