Dziedzictwo kulturowe, Zabawy

Zakład fotograficzny – jak zatrzymać czas?

Celem zadania jest zapoznanie dzieci z historią ponad 100-letniego zakładu fotograficznego znajdującego się na terenie Dzielnicy Ochota. Ponadto dzieci będą mogły zastanowić się nad pojęciem czasu i zjawiskiem jego przemijania oraz znaleźć sposób na jego zatrzymanie. Dzieci dowiedzą się, czym była camera obscura, poznają pojęcie soczewki. Wykorzystując zdobytą wiedzę usprawnią swoje zdolności manualne poprzez samodzielne stworzenie prostego aparatu fotograficznego.

MATERIAŁY

  • wydruk prezentacji zawierającej informacje o historycznym Zakładzie Fotograficznym na Ochocie, zdjęcia Warszawy pokazujące upływ czasu, kilka informacji o historii fotografii, soczewce oraz instrukcję do samodzielnego wykonania aparatu fotograficznego – Prezentacja do Pobrania (po lewej)
  • plastikowy kubek np. po jogurcie,
  • czarna farba lub czarny papier,
  • kalka techniczna,
  • szkło powiększające np. lupa,
  • nożyczki,
  • klej lub taśma klejąca.

Instrukcja do zadania Zakład fotograficzny - jak zatrzymać czas?

KROK 1

Pobierz Prezentację Zakład fotograficzny – jak zatrzymać czas. Zapoznaj dzieci ze zdjęciem i notką informacyjną o Zakładzie Fotograficznym Siemaszkowie.

Zastanówcie się wspólnie nad pojęciem CZASU. Spróbujcie odpowiedzieć na pytania: Jak rozumiecie czas? Czy można czas zatrzymać? Jak można to zrobić?

Dla dostrzeżenia upływu czasu oraz zjawiska przemijania, a także znaczenia aparatu fotograficznego jako narzędzia, dzięki któremu czas na zdjęciach możemy zatrzymać, pomocne będą fotografie przedstawiające charakterystyczne miejsca Centrum Warszawy i Dzielnicy Ochota dawniej i dziś.

KROK 2

Wykorzystując Prezentację Zakład fotograficzny – jak zatrzymać czas, zapoznaj dzieci z krótką historią aparatu fotograficznego. Zapytaj dzieci, czy wiedzą, jakie są główne części aparatu, czym jest obiektyw? Korzystając z Załącznika wytłumacz dzieciom pojęcie soczewki.

KROK 3

Przygotujcie materiały, wyobraźcie sobie, że przenosicie  się w czasie o 100 lat wstecz i spróbujcie wykonać najprostszy aparat fotograficzny, na wzór camera obscura. Omówcie efekty pracy – co widzicie przez wykonany obiektyw?

Na koniec zajęć porozmawiajcie o tym, co dzieci najbardziej zaciekawiło, czego się nauczyły.

logo zakochaj się w Warszawie

Post powstał w ramach projektu “Dzieci poznają swoją dzielnicę” finansowanego ze środków m.st. Warszawy.

Powiązane

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.