Eksperyment, Energia

Czym oświetlić nasz dom?

Jaką energię wykorzystujemy i czy jej oszczędzanie wpływa na dynamikę zmian klimatu, które obserwujemy w ostatnich latach? Dzieciom należy w prosty sposób wyjaśniać, jak możemy ograniczyć zużycie energii w gospodarstwach domowych. Poniższy eksperyment z pewnością w tym pomoże.

MATERIAŁY

  • żarówka i świetlówka, które pobierają tę samą ilość mocy (jednostka Wat)
  • termometr
  • lampa

Instrukcja

Nauczyciel wkręca świetlówkę w lampę i ją włącza. Dzieci obserwują wytwarzane światło oraz przez minutę trzymają termometr blisko świetlówki. Wyłączają lampę i zapisują temperaturę.

Następnie nauczyciel wymienia świetlówkę na żarówkę i włącza ją. Dzieci znowu obserwują światło i trzymają termometr blisko żarówki przez minutę, po czym zapisują temperaturę.

Nauczyciel zadaje pytania. Czy była jakakolwiek różnica w rodzaju światła wytwarzanego przez dwie żarówki? Czy jedna żarówka wytworzyła więcej ciepła niż druga? Która żarówka zużywa mniej energii?

Wnioski

Na co dzień używamy żarówek, aby oświetlić np. pomieszczenie. Wiele żarówek oprócz światła wytwarza również ciepło. Żarówki wytwarzające ciepło pobierają znacznie więcej energii, a więc nie są energooszczędne. Świetlówki zużywają znacznie mniej energii niż inne, ponieważ się nie nagrzewają. Jest to o wiele lepszy wybór, jeśli chcemy zużyć mniej energii, oszczędzając tym samym nasze pieniądze oraz działając na rzecz klimatu.

RITA Logo H Podstawowe

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji

Powiązane