Plastyka, Pokój i Sprawiedliwość

Witraż na rzecz pokoju

Gołąb – to powszechny symbol pokoju. Po długich tygodniach biblijnego potopu Noemu ukazał się  gołąb z gałązką oliwną, symbolizującą nowe życie. Duch Święty również występuje w Biblii w postaci białego gołębia. Symbol gołąbka pokoju przypomniał i spopularyzował Pablo Picasso podczas pobytu na Światowym Kongresie Intelektualistów dla Pokoju we Wrocławiu w 1948 roku, kiedy to  na ścianie jednego z mieszkań naszkicował jego sylwetkę. Prawdopodobnie gołąbek został zamalowany po jakimś czasie przez właściciela domu, który miał dość pieszych wycieczek wrocławian, którzy chcieli zobaczyć na własne oczy dzieło Picassa.

Materiały potrzebne dla wykonania pracy. Gilotyna, żółta i niebieska bibuła, nożyczki, klej, czarny karton i gołąbek wycięty z papieru.

MATERIAŁY

  • bibuła w kolorach żółto-niebieskich lub niebieskich odcieniach pociętych na kawałki prostokątne lub kwadratowe
  • czarny papier A4 grubości min.200 gr.
  • czarny papier A4 100 – 120 gr.
  • wycięty szablon gołębia (do pobrania)
  • linijka
  • ołówek
  • nożyczki
  • klej

Instrukcja

Najpierw przygotowujemy wszystkie elementy kompozycji. Rozdajemy dzieciom szablony gołębi, dzieci je odrysowują na cieńszym czarnym papierze i wycinają. Jeśli dzieci są w młodszym wieku, nauczyciel powinien wziąć to zadanie na siebie. Następnie przechodzimy do przygotowania ramki. Dzieci za pomocą linijki rysują 2 poziome oraz 2 pionowe linie na grubszej czarnej kartce (w ramach oszczędności proponujemy, aby w tym celu wykorzystać dwie kartki, z jednej z których będą powstawać krótsze boki ramki, a z drugiej – dłuższe). Następnie dzieci wycinają cztery równe paski i sklejają je tak, żeby powstała ramka.

Teraz kolej na witraż. Z kawałków niebieskiej i żółtej bibuły dzieci zaczynają sklejać tło, idąc od góry: przyklejają pierwsze kawałki bibuły do ramki, a następne – do już przyklejonej bibuły, i tak powoli schodzą w dół obrazu. Na koniec pośrodku przyklejają wcześniej wycięty symbol pokoju – gołębia, pozostawiając całość do wyschnięcia.

Gotowy witraż (lub witraże) może umieścić na szybach, wyrażając tym sposobem swoją solidarność z Ukrainą.

RITA Logo H Podstawowe

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji

Powiązane