Gołąb – to powszechny symbol pokoju. Po długich tygodniach biblijnego potopu Noemu ukazał się gołąb z gałązką oliwną, symbolizującą nowe życie. Duch Święty również występuje w Biblii w postaci białego gołębia. Symbol gołąbka pokoju przypomniał i spopularyzował Pablo Picasso podczas pobytu na Światowym Kongresie Intelektualistów dla Pokoju we Wrocławiu w 1948 roku, kiedy to na ścianie jednego z mieszkań naszkicował jego sylwetkę. Prawdopodobnie gołąbek został zamalowany po jakimś czasie przez właściciela domu, który miał dość pieszych wycieczek wrocławian, którzy chcieli zobaczyć na własne oczy dzieło Picassa.
MATERIAŁY
- bibuła w kolorach żółto-niebieskich lub niebieskich odcieniach pociętych na kawałki prostokątne lub kwadratowe
- czarny papier A4 grubości min.200 gr.
- czarny papier A4 100 – 120 gr.
- wycięty szablon gołębia (do pobrania)
- linijka
- ołówek
- nożyczki
- klej
Instrukcja
Najpierw przygotowujemy wszystkie elementy kompozycji. Rozdajemy dzieciom szablony gołębi, dzieci je odrysowują na cieńszym czarnym papierze i wycinają. Jeśli dzieci są w młodszym wieku, nauczyciel powinien wziąć to zadanie na siebie. Następnie przechodzimy do przygotowania ramki. Dzieci za pomocą linijki rysują 2 poziome oraz 2 pionowe linie na grubszej czarnej kartce (w ramach oszczędności proponujemy, aby w tym celu wykorzystać dwie kartki, z jednej z których będą powstawać krótsze boki ramki, a z drugiej – dłuższe). Następnie dzieci wycinają cztery równe paski i sklejają je tak, żeby powstała ramka.
Teraz kolej na witraż. Z kawałków niebieskiej i żółtej bibuły dzieci zaczynają sklejać tło, idąc od góry: przyklejają pierwsze kawałki bibuły do ramki, a następne – do już przyklejonej bibuły, i tak powoli schodzą w dół obrazu. Na koniec pośrodku przyklejają wcześniej wycięty symbol pokoju – gołębia, pozostawiając całość do wyschnięcia.
Gotowy witraż (lub witraże) może umieścić na szybach, wyrażając tym sposobem swoją solidarność z Ukrainą.
Post powstał w ramach projektu współfinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji