Edukacja, Wiedza

Kto wymyślił szkołę?

Dzisiaj z okazji rozpoczęcia roku szkolnego proponujemy Wam książkę Polskiej Akcji Humanitarnej „Kto wymyślił szkołę?”. Kolorowe ilustracje do książki wykonał Radek Żabiński, tekst przygotowała Aleksandra Szkoda. Książka odpowiada na pytanie, które zadaje sobie nie jedno dziecko rozpoczynające naukę. No więc, kto wymyślił szkołę?

W książce nie znajdziecie konkretnych nazwisk, ale dziecko się dowie, jak i czemu pomysł szkoły zaczął kiełkować już w głowach neandertalczyków, jak szkoła wyglądała w Średniowieczu i dlaczego z czasem musiała się zmienić. Dziecko dowie się również, czy szkoła wygląda w każdym kraju tak samo. Gdzie dziewczynki i chłopcy uczą się osobno, a gdzie wcale nie chodzą do szkoły. W jakich krajach szkoła może być pod baobabem, a w jakich dzieci nie mają możliwości się uczyć, bo w ich kraju toczy się wojna.

Książka opowiada też o problemie analfabetyzmu, ale pokazuje również możliwość uczenia się przez życie. Mówi o tym, że szkoła kształtuje nas jako ludzi i daje możliwość odkrycia swoich talentów i pasji. Wszystko to opowiada w sposób prosty, krótkimi zdaniami, przekazując najważniejsze informacje. Stawia pytania i prowokuje dyskusję.

Książka jest doskonałym prezentem na rozpoczęcie roku szkolnego, nie kosztuje drogo, a cały dochód ze sprzedaży przekazywany jest na program edukacji globalnej PAH. Czy to nie jest fajne?! W ten sposób przekazujemy wiedzę nie tylko zawartą w książce, ale też uczymy dzieci wspierać innych ludzi, którzy mają gorzej niż my.

Tyle książka. Natomiast żeby udowodnić dziecku, że wszystko, co w niej napisane jest prawdą, proponujemy pokazać szereg niesamowitych zdjęć. Jak szkoła wygląda w różnych krajach globu – ciekawy materiał nawet dla dorosłych. Zachęcamy do skorzystania z artykułu „Jak wygląda szkoła w różnych częściach świata Jak wygląda codzienna praca nauczycieli w różnych stronach świata? [ZDJĘCIA] (gazeta.pl)

Powiązane