Czyste powietrze, Eksperyment

Czy powietrze może się zabrudzić?

Powietrze jest pełne zanieczyszczeń. Niektóre są wynikiem naturalnych procesów, większość natomiast powoduje sam człowiek. Wśród naturalnych przyczyn zanieczyszczenia są wybuchy wulkanów lub pożary w lesie. Wiosną i latem w powietrzu unoszą się pyłki roślin, które powodują alergiczne reakcje człowieka, a jesienią mnożą się zarodniki grzybów.

Przeprowadźmy eksperyment, dzięki któremu dzieci będą mogły zaobserwować naturalne zanieczyszczenie powietrza. 

Cel: poprzez eksperyment pokazać dzieciom przykłady naturalnego i spowodowanego ludźmi zanieczyszczenia powietrza 

Czas: 2-3 dni

Eksperyment 1

materiały niezbędne do przeprowadzenia eksperymentu

MATERIAŁY

  • kromka chleba
  • spryskiwać do wody 
  • talerz

Przebieg eksperymentu

Nauczyciel spryskuje kawałek chleba i zostawia go w ciepłym wilgotnym miejscu na kilka dni. Najlepiej eksperyment przeprowadzać w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie warunki atmosferyczne są stabilne i nic nie zakłuci eksperymentu. W krótkim czasie można będzie zauważyć, że na chlebie pojawiła się pleśń. Wzięła się ona właśnie z powietrza. Gołym okiem nie zobaczymy zarodników grzybów, ale one tam są i opadając na produkt spożywczy, bardzo szybko się rozmnażają. 

Sam rozwój pleśni na jedzeniu wynika z proporcji obecnych rodzajów zarodników grzybów, składu żywności, a także panujących warunków środowiskowych (np. duża wilgotność i podwyższona temperatura sprzyjają rozwojowi pleśni). Należy pamiętać, że pleśń jest niebezpieczna dla człowieka, więc po zakończeniu eksperymentu należy wyrzucić spleśniały kawałek chleba.        

Przejdźmy teraz do zanieczyszczeń powietrza spowodowanych człowiekiem. Huty, fabryki, elektrownie, gospodarstwa domowe i samochody wytwarzają ogromne ilości różnorodnych zanieczyszczeń. Zanieczyszczamy powietrze też opryskując pola uprawne i lasy, walcząc tym samym ze szkodnikami, ale czyniąc tym samym krzywdę również sobie.    

Eksperyment 2

MATERIAŁY

  • Odkurzacz 
  • Wacik higieniczny 
  • Gumka / taśma klejąca

Przebieg eksperymentu

Nauczyciel zakłada wacik na rurkę odkurzacza i mocuje ją gumką recepturką lub taśmą klejącą. Włącza odkurzacz i czeka około pięciu minut. Ten czas odpowiada mniej-więcej 3 dniom oddychania przez człowieka. Po upływie 5 minut nauczyciel wyłącza odkurzacz i zdejmuje wacik. Pokazuje go dzieciom, całkiem prawdopodobnie wacik zmieni swój kolor na szary (w zależności od jakości powietrza w sali). Najlepiej przeprowadzić ten eksperyment na zewnątrz, żeby móc zaobserwować rzeczywisty stan powietrza, którym oddychamy. Warto też pamiętać, że jakość powietrza zawsze jest gorsza zimą, ze względu na rozpoczęcie sezonu grzewczego w jednorodzinnych gospodarstwach domowych.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane