Plastyka, Woda

Tryptyk o wodzie

Już dawno nie pracowaliśmy z papierem, więc dzisiejszy post poświęcamy pracy z krepiną. Jest to doskonały materiał szczególnie dla najmłodszych dzieci, które jeszcze nie potrafią wycinać. W trakcie pracy  dzieci utrwalą wiedzę o obiegu wody w przyrodzie, a jednocześnie rozwiną dokładność i precyzję pracy z papierem. 

materiały nezbędne do wykonania pracy

MATERIAŁY

  • niebieski karton A4 z bloku plastycznego lub technicznego
  • krepina w różnych kolorach: brązowy, biały, żółty, zielony, czerwony, dowolne do tworzenia kwiatów
  • klej
  • opcjonalnie nożyczki
  • rysunek beczki wydrukowany na brązowej kartce (załącznik)

Instrukcja

Karton A4 połóż w pozycji poziomej i zegnij wzdłuż krótszego boku w dwóch miejscach, tak by z_lewej i prawej strony zagięciem odznaczone było po 1/4 części kartki. Środkowa część (1/2 kartki) pozostaje bez zagięć.

Używając brązowej krepiny, wymodelujcie z dziećmi w rękach brązowe kulki. Posłużą wam do stworzenia gleby. Z białej krepiny przygotujcie dowolne kształty chmur. Białej krepiny użyjcie również do stworzenia kropel deszczu, które powstaną dzięki rolowaniu w palcach drobnych jej fragmentów. Pozostałych kolorów użyjcie do stworzenia słońca, trawy oraz kwiatów. Beczkę na deszczówkę możecie wydrukować z załącznika lub uformować z brązowych lub czarnych kuleczek krepiny.

Kiedy wszystkie elementy zrolowanej krepiny są gotowe, przystąpcie do etapu klejenia. W dolnej części kartonu przyklejcie warstwę gleby z przygotowanych wcześniej brązowych kuleczek. Pośrodku kartki umieśćcie chmury i białe ruloniki imitujące deszcz.

W lewej górnej części kartonu naklejcie słońce. Po prawej stronie przyklejcie beczkę na deszczówkę. W młodszych grupach można ją wydrukować na brązowym papierze i dać do wycięcia, w starszych grupach poprosić o przygotowanie własnoręczne. Gdy beczka będzie przyklejona po prawej stronie kartki, przyklejcie słońce oraz wyrastającą z gleby roślinność. Beczka może mieć przyklejoną drobną stróżkę wody wyciekającą z kurka (kuleczki lub ruloniki z_niebieskiej krepiny przyklejone tuż pod kwiatkami, w górnej warstwie ziemi).

Post powstał w ramach projektu „Kocham Warszawę — łapię deszczówkę”, finansowanego ze środków Fundacji Veolia.

Powiązane

Dodaj komentarz