Wiedza, Woda

Dlaczego my mamy oszczędzać wodę?

W Polsce mało książek, porusza tematykę SDG6, czyli kwestię dostępu do czystej wody i konieczność jej oszczędnego traktowania. Jedyną pozycją, którą udało nam się aktualnie znaleźć, jest książeczka Polskiej Akcji Humanitarnej pod tytułem Dlaczego my mamy oszczędzać wodę? autorstwa Aleksandry Szkody. To prawda są inne książki, które nieco dotykają tematu wody, ale żadna z nich nie skupia się wyłącznie na nim. Dobra wiadomość jest taka, że książka PAH jest świetną lekturą, która jest nie tylko ciekawa, ale też inspirująca. Książka pobudza do działań w sposób łagodny i kreatywny, niczego nie narzucając. Autorka omawia szeroki wachlarz tematów związanych z wodą: (np. czym jest woda, po co jest nam potrzebna, gdzie i w czym możemy znaleźć wodę, jak woda krąży w przyrodzie, ile potrzebujemy wody).

Pierwsza część książki wprowadza dziecko w z dobrze znany otaczający nas świat oraz nasze postrzeganie wody, jako jego nieodłącznego elementu, druga – otwiera przed dzieckiem zupełnie inną rzeczywistość, gdzie dostęp do pitnej wody jest ograniczony i gdzie codzienność wygląda zupełnie inaczej. To wszystko, aby postawić szereg innych pytań, zupełnie z innej planety (skąd wziąć czystą wodę, czy picie wody zawsze jest zdrowe, czy uda się przetrwać jeden dzień bez wody).

I tu dochodzimy do pytania najważniejszego, – po co oszczędzać wodę i jak ją oszczędzać? Okazuje się, że dzieci mogą podpatrywać dorosłych i uczyć się technik oszczędzania np. u rodziców. Ale dzieci też mogą mieć swoje unikalne metody oszczędzania wody. Tak, Pola nie wylewa wody po ugotowanych jajkach, a czeka aż ona wystygnie. W ten sposób nie tylko oszczędza wodę, ale też odżywia rośliny minerałami, które zostały wypłukane z jajek. Książka więc nie tylko przekazuje wiedzę, ale też w interesujący sposób zachęca do wykorzystania swojej pomysłowości w oszczędzaniu wody.

Na końcu książki znajdziecie słowniczek powiedzonek z użyciem słowa „woda”. Jest to świetna okazja do przypomnienia sobie innych powiedzonek i przysłów, które świadczą o konieczności wykorzystywania wody przez ludzkość w całym jej dotychczasowym rozwoju.

No, a teraz uwaga, uwaga! Ogłaszamy konkurs! Mamy dla Was książeczkę, „Dlaczego my mamy oszczędzać wodę?”. Konkurs potrwa do 14 maja br. (piątek), a reguły konkursu znajdziecie na naszym profilu na Facebook.

Powiązane