Najprostszym sposobem gromadzenia wody jest podłączanie rynien do beczek lub zbiorników na wodę. Wtedy woda spływająca z dachu będzie się gromadzić i możemy ją wykorzystać później, na przykład do podlewania grządek. Ale jest jeszcze lepszy i ciekawszy sposób na retencję wody – to ogrody deszczowe.
Ogród deszczowy to specjalnie zaprojektowany zieleniec, który gromadzi wodę w czasie deszczu. Zwykle jest to zagłębienie przygotowane w odpowiedni sposób (wyłożone folią, kamieniami), w którym zasadzone są deszczolubne rośliny.

MATERIAŁY
- Pojemnik
- Folia PCV do oczek wodnych
- Rura drenarska
- Kruszywo (keramzyt, kruszywo dolomitowe o frakcji 2–8 mm lub żwir)
- Piasek gruboziarnisty
Opis zadania
Taki mały, prosty ogród deszczowy możecie zrobić sami przy Waszej szkole lub przy domu pod kierunkiem pani, lub pana od techniki. Zobaczmy, jak to zrobić?
Pojemnik
Na początek będziemy potrzebować odpowiedniego pojemnika. Wielkość pojemnika zależy od wielkości powierzchni dachu budynku. Powierzchnia pojemnika powinna wynosić około 3% powierzchni odwadnianej dachu, a jego głębokość 0,8-0,85 m. Materiał może być dowolny, ale musi być solidny, żeby wytrzymać ciężar kilkuset litrów wody i kruszywa – pojemnik może być betonowy lub drewniany. W pojemniku trzeba będzie wykonać otwór odpowiedniej wielkości, żeby zmieściła się w nim rura drenarska, którą kupiliśmy (50, 80 lub 100 mm). Najłatwiej poprosić o to przy zakupie albo poprosić osobę, która zajmuje się naprawami w szkole. Otwór powinien znajdować się u dołu skrzyni, 20–25 cm ponad jej dnem.
Folia PCV do oczek wodnych i wypełnienie
Następnie pojemnik powinniśmy wyłożyć od środka folią PCV do oczek wodnych, tak by szczelnie przylegała do ścianek. Uczniowie mogą to zrobić sami pod kierunkiem nauczycieli. Dno skrzyni wypełniamy warstwą kruszywa do wysokości 20 cm. Na tym kruszywie umieścimy potem rurę drenażową. Kruszywem tym może być na przykład keramzyt, kruszywo dolomitowe lub żwir.
Mieszanka piasku i kruszywa
Teraz musimy przygotować specjalną warstwę piasku. Żeby to zrobić, zmieszajmy piasek z dodatkami w stosunku 3:1, które pomogą utrzymać wilgotność i oczyszczać wodę opadową. Najlepsze dodatki to drobne kruszywo dolomitowe, tłuczone cegły, kruszywo wapienne, skały wulkaniczne, opoka, wodorotlenek żelaza, preparaty EM (żywe kultury bakterii). Dodatki powinny zająć około 1/4 warstwy. Mogą występować w różnych proporcjach, ale łącznie powinny stanowić minimum 1/4 tej warstwy (stosunek piasków do dodatków powinien wynosić 3:1 lub 4:1). Do górnej warstwy piasku (ostatnie 10 cm) możemy także dodać dobrej, urodzajnej ziemi lub kompostu. Proporcja ziemi do piasku powinna wynosić 2:3. W trakcie wsypywania materiał ubijamy, np. pięściami, w przeciwnym razie nasz ogród może nierównomiernie zapadać się po gwałtownych opadach.
Rośliny występujące naturalnie przeważnie w zbiorowiskach okresowo zalewanych łąk i niestwarzające większych problemów pielęgnacyjnych to krwawnica pospolita, trzcina, kozłek lekarski, kosaciec czy manna mielec.

Wpis powstał w ramach współpracy Fundacji Veolia Polska, Fundacji CultureLab pod patronatem honorowym Miasta st. Warszawy.