Woda, Zabawy

Magiczna woda – ruchowa gra o trzech stanach wody

Dzisiaj pobędziemy fizykami. 🙂 Gra jest świetnym wprowadzeniem w temat wody i jej właściwości. Jak woda się zachowuje, kiedy jest w stanie stałym, płynnym i gazowym? Ta sama woda występuje w przyrodzie w trzech różnych postaciach, naukowcy mówią na nie stany skupienia. Woda może być cieczą, jak ta w butelce. Może być ciałem stałym, czyli po prostu lodem. Może być też gazem – nazywa się wówczas parą wodną. Zaczynamy?

Wprowadzenie

Zanim rozpoczniecie grę, wprowadźcie dzieci w temat. Jakie są stany skupienia wody i czym one się różnią?

Ciecz. Taką postać wody znamy doskonale – pijemy ją, myjemy się w niej, pływamy. Widzimy ją w kranie, rzece czy morzu. Czysta woda jest przezroczysta, ale nie każda przezroczysta woda nadaje się do picia.

Ciało stałe. Kostki lodu w napoju, śnieg czy sople zwisające z dachu, to woda w postaci ciała stałego.

Gaz. Wody w postaci pary wodnej nie widzimy – ale jest ona cały czas obecna w powietrzu, którym oddychamy. Bez pary wodnej w powietrzu źle by się nam oddychało – „drapałoby” nas w gardle.

Przebieg gry

Pokażcie zdjęcie po lewej stronie z molekułami (cząstkami) wody w jej trzech stanach skupienia. Zapytajcie dzieci, kiedy woda staje się lodem, a kiedy parą. Jeśli nie będą znać odpowiedzi, poinformujcie je, gdy temperatura wynosi 0 st. C, woda zamarza, czyli staje się lodem. Gdy wzrasta powyżej 0 st. C, lód topi się, a woda staje się cieczą. Gdy zaś podgrzejemy ją i temperatura osiągnie 100 st. C, woda paruje i staje się gazem – parą wodną.

Na podanych powyżej właściwościach wody będzie bazować nasza gra ruchowa. Poproście dzieci wstać i zająć swoje miejsce na podłodze oraz wyobrazić sobie, że są molekułami wody. Powiedzcie, że za chwilę będą padać pewne słowa – hasła (stany skupienia wody). Dzieci, słysząc pewne hasło, będą musiały poruszać się tak, jak to robią molekuły w zależności od tego, w jakim stanie skupienia woda się znajduje. Na przykład, kiedy woda jest podgrzewana, molekuły ruszają się szybciej, a dzieci rozpraszają się po całym pokoju. Kiedy woda jest chłodzona, molekuły zwalniają. Poniżej podajemy wskazówki co do poruszania się dzieci.

  1. Lód – dzieci stają blisko siebie i tworzą jedną grupę. Molekuły lodu przylegają bardzo blisko do siebie i prawie nie, dzieci mogą kołysać się na boki.
  2. Płyn – temperatura rośnie, a dzieci zaczynają szybciej się poruszać i trochę się rozpraszać po sali.
  3. Para – temperatura wyrosła do 100 st.C, dzieci zaczynają szybko przemieszczać się po pokoju (próbując przy tym nie uderzać kolegów i koleżanek) i rozpraszają się po całej sali.

Hasła można powtarzać po kilka razy, aż dzieciaki trochę się zmęczą. Wtedy czas na kolejną zabawę.

logotyp miasta st. Warszawa - syrenka

Projekt został sfinansowany przez Miasto st. Warszawa w ramach stołecznej inicjatywy „Lato w mieście”

Powiązane