To już ostatni post w temacie zdrowego oddychania i smogu na naszej stronie. Przygotowaliśmy więc trzy prościutkie gry oddechowe, poprzez które można trenować dzieci z tendencją do płytkiego oddechu. Z powodów oczywistych jest to ważne nie tylko dla zdrowia, ale też dla prawidłowej wymowy naszych maleństw, co potwierdzi każdy logopeda. Zacznijmy więc od pierwszego pomysłu – wiatraczka. Niestety sezon jeszcze się nie rozpoczął, więc wiatraczków na razie nie ma na straganach przed ZOO. Ale to nie problem, ponieważ zrobić swój własny wiatraczek potrafi każdy.

gry oddechowe

MATERIAŁY

  • kolorowy papier (najlepiej dwustronny) w kształcie kwadratu
  • ołówek z gumką
  • linijka
  • nożyczki
  • pinezka

Pomysł 1 - wiatraczek

Rysujemy prostą linię, łącząc rogi kwadratu po przekątnej. Robimy nacięcia każdej linii, nie dochodząc do środka. Przeciągamy każdy drugi róg rozciętych trójkątów do środka. Pinezką przypinamy rogi do gumki na ołówku. Gotowe! Dla chętnych instrukcja przygotowania wiatraczka poniżej.

gry oddechowe

No i co dalej?
Dziecko nabiera powietrza, przytrzymuje go przez 2 sekundy i potem powoli wydycha, wprawiając wiatraczek w ruch. Proste i zabawne.

Pomysł 2 - świeczka

Jeszcze prościej, ponieważ w każdym domu znajdzie się jakaś świeczka. Tu zadanie polega na tym, że dziecko dmuchając nie może zdmuchnąć świeczki, więc wydech powinien być naprawdę delikatny i powolny.

Pomysł 3 - piórka

Podrzucamy piórko, a dziecko próbuje go utrzymać w powietrzu. Zabawa wymaga nawyków, ale jest bardzo wesoła. Jeśli macie kilkoro dzieci, z pewnością zawody w dmuchaniu piórek będą jak znalazł na jakieś popołudnie.
Piszcie, jaki pomysł Wam się spodobał najbardziej, a jaki dziecku. No i oczywiście zachęcamy do stałej praktyki ćwiczenia oddechu!

Powiązane