Nie dla głodu, Rośliny i Zwierzęta, Wiedza

Co można zjeść w lesie?

Co można zjeść w lesie? – tym pytaniem rozpoczynamy cykl naszych filmików edukacyjnych dla dzieci. Poniżej zamieściliśmy też skrypt nagrania (dla tych, kto chciałby zbadać temat leśnego prowiantu dogłębnie). Życzymy miłego oglądania!

Skrypt

– Urwis, mam dla Ciebie pytanie, na które na pewno nie znasz odpowiedzi!

– Ha ha, nie ma takich pytań na które nie znam odpowiedzi! – odpowiedział zawadiacko piesek

– No to zobaczymy!

Czekajcie, czekajcie, poczekajcie na mnie z tym pytaniem – krzyknęła nagle Tola. Kotka uwielbiała zagadki, więc nie mogło jej zabraknąć przy tym pytaniu

– Urwisie, czy wiesz gdzie mógłbyś znaleźć jedzenie gdyby zamknięto wszystkie małe i duże sklepy, w sadach zerwano by wszystkie jabłka, gruszki i śliwki, a na polach nie byłoby już marchwi, ziemniaków, ani żadnych zbóż?

– Ja bym przyszła od razu do Ciebie – odezwała się z Nienacka Tola – Twoja lodówka i spiżarnia są zawsze pełne przysmaków! – Masz takie pyszne konfitury i kompoty no i zakwas do robienia chleba zamiauczała kotka, ciesząc się, że znalazła rozwiązanie zagadki

– Dobry pomysł, Tola. Ale załóżmy, że moja spiżarnia i lodówka też byłyby puste. – doprecyzowała Pola

– No to chyba musiałbym umrzeć z głodu. Przyszedłbym do Ciebie i wył pod dziuplą z pragnienia i głodu Ałuuu! Wył bym tak głośno, że wszystkie zające i kuropatwy a nawet sarny i łosie uciekłyby gdzie pieprz rośnie! Niedźwiedź od tego wycia nie mógłby zapaść w zimowy sen! Ha ha ha – zaśmiał się Urwis wyobrażając sobie że on, niewielki pies mógłby wystraszyć aż tyle zwierząt. Ale właśnie! Czekaj! Czekaj!.. chyba odnalazłem odpowiedź na pytanie! Skoro w lesie mieszka tyle różnych zwierząt: zające, sowy czy niedźwiedzie, to na pewno musi być tu dużo jedzenia! Zgadza się?

– O jej zgadłeś! Zdziwiła się Pola

– No ale Pola – spytała nagle kotka – co tutaj można zjeść? Przecież w lesie rosną same drzewa, krzewy i mchy. Na sosnach i świerkach po za igłami są szyszki, na dębach żołędzie..  no ale, co tu można do garnka włożyć? – spytała zmartwiona Tola. Gotowanie liści i jedzenie zupy iglastej wcale nie przypadło jej do gustu!

– Ha ha, Tola, Las jest pełen pysznych rzeczy! Trzeba tylko dobrze szukać.

Patrzcie :

– Na przykład tutaj za moim domem rośnie krzak jeżyn a obok malin. Krzak jeżyn jest bardzo kujący, czasami zrywając jeżyny można się nieźle podrapać. Możliwe, że przez to nie jedliście jeszcze tych owoców. Jeżyny są jednak pyszne – słodko kwaśne. Można je jeść prosto z krzaka –zupełnie jak maliny – lub zrobić z nich konfiturę. Taka konfitura z pachnącym świeżym chlebem i masłem jest po prostu przepyszna

– Popatrzcie tutaj! Widzicie co rośnie na dębie?

– Żołędzie.. no na dębie rosną żołędzie. Jesienią można z nich robić koniki i inne zwierzaki. Ale co ty widzisz tu do jedzenia? Przecież żołędzi się nie je – powiedział zdezorientowany Urwis – Pamiętam jak kiedyś próbowałem go przegryźć, to był bardzo, bardzo gorzki. Fu.. nic smacznego

– Ha ha  – No bo żołędzi nie je się na surowo. Ale można je ugotować i zrobić z nich dodatek do dań taki sam jak z ziemniaków! Żołędzie trzeba zerwać z drzewa, umyć, obrać ze skórki i pokroić na 2-4 kawałki. Do garnka z wodą dorzuca się trochę żołędzi i trochę popiołu z ogniska i gotuje 2 godziny. Po 2-3 godzinach żołędzie tracą goryczkę i są smaczne!

-A o grzybach zapomnieliście? Pod drzewami liściastymi można znaleźć podgrzybki i prawdziwki, Pod iglastymi za to rosną śliskie maślaki i żółte kurki. Pod brzozami rosną za to koźlaki. Taka jajecznica z grzybami to dopiero pyszna rzecz.

– A pro po koźlaków i brzozy, Jeśli w lesie nie można znaleźć czystej wody, to zawsze można spróbować wody brzozowej. Pod korą, w brzozie jest tyle pysznej, czystej i zdrowej wody brzozowej, że sama mogłabym pić tylko taką wodę

W lesie jest dużo więcej jadalnych roślin: z owoców jarzębiny można zrobić pyszne konfitury, a kwiaty stokrotki, nasturcji, bratka czy podbiału pospolitego można zrobić nie tylko pyszną sałatkę ale i świetny dodatek do zupy.

No chyba muszę was kiedyś zaprosić na dania prosto z lasu. Wtedy mi uwierzycie jakie pyszne dania można przygotować z owoców, kwiatów, korzeni i liści rosnących w lesie.

Zobacz więcej