Bajki, Rośliny i Zwierzęta

Audiobook – Las ochroni nas

Audiobook – Las ochroni nas – to piękna historia o tym dlaczego las jest ważny, czy kumak górski i niedźwiedź brunatny lubią taki sam rodzaj środowiska, jak ustrzec górską dolinę przed powodzią,  oraz o… solidarności, przyjaźni i pomocy.

Odcinek Las Ochroni Nas, powstał w ramach projektu Po Stronie Natury. Portalowi TupTupTup zależało na tym by w prosty sposób opowiedzieć o tym:

  • Dlaczego ważne jest by tworzyć nowe nasadzenia drzew?
  • W jaki sposób las chroni przed powodziami?
  • Czy górskie pola i łąki zachowują się tak samo jak las w trakcie nawałnicy?

Dzięki długim rozmowom z Lasami Państwowymi, zaprzyjaźnionymi hydrologami, geografami i ekspertami stworzyliśmy bajkę o lesie.. a raczej o ochronnych właściwościach lasu.

Dajcie znać co o niej myślicie. Bajkę poprawialiśmy kilkukrotnie, chcąc zachować balans między poprawnym słownictwem geograficznym i biologicznym, a słownictwem przyjaznym dzieciom. Do tej pory pamiętamy, jak wszystkie zdania mówiące o tym, że
„Las pije wodę” zmienialiśmy na „Las pobiera wodę”. Żeby nadać charakteru Beskidu Żywieckiego zwykłą żabę zmieniliśmy w kumaka górskiego. Mieliśmy nadzieję, że dzięki temu dziecko zapamięta że jest taki niezwykle piękny, choć zagrożony wyginięciem gatunek.

Mimo, że Tup Tup Tup to Tola, Urwis i Pola, tym razem w bajce nie znajdziecie Urwisa. Uznaliśmy bowiem, że w bajce dedykowanej kwestii leśnym, należy przypomnieć że zwierzęta domowe nie powinny chodzić swobodnie po lesie. Dla dzikich zwierząt stanowią one zbyt duże zagrożenie.

Powiązane