Plastyka, Zrównoważone miasta

Papierowy model naszego domu

Skoro od jakiegoś czasu drążymy temat domów i mieszkalnictwa, dzisiaj nadszedł czas, żeby się zastanowić  nad tym, jakie podstawowe elementy powinien on posiadać. Żeby proces myślowy był przyjemniejszy, proponujemy wykonać to w trakcie pracy plastycznej „Papierowy model naszego domu”.

materiały do przygotowania pracy plastycznej

Materiały

  • papierowa torebka
  • klej
  • nożyce
  • flamastry
  • papier kolorowy
  • świeczka LED (opcjonalnie)

Krok 1

na papierowej torebce są narysowane okna, drzwi i inne szczegóły fasady domu

Górę papierowej torebki zegnij, zostawiając 10 cm dla dachu. Dzieci rysują na papierowej torebce okna, drzwi, kwiaty na parapetach i inne szczegóły albo przyklejają te elementy wycięte z papieru kolorowego.

Krok 2

elementy dachu

Dzieci odmierzają kawałek kolorowego papieru długości ok. 10 cm i szerokości torebki. Rysują na nim dachówki (starsze dzieci mogą przeciąć papier nie po linii prostej, a na przykład falistej – jak na obrazku)). Gotowy dach dzieci przyklejają do „daszku” torebki.

Krok 3

gotowy papierowy domek

Jeżeli pracę będziecie wykorzystywać jako lampionik, nie przyklejajcie dachu. Włóżcie do ozdobionej rysunkami torebki włączoną świeczkę LED, a dach przymocujcie u góry przy pomocy drewnianego spinacza, który będzie udawał komin. W ten sposób będziecie mogli łatwo wyłączyć świeczkę, a lampionik wykorzystać ponownie. Domek-lampion – to świetny symbol, który nawiązuje do domu, w którym odnajdujemy spokój, równowagę i ciepło naszych bliskich.

Jeśli pracujecie z dziećmi ze starszych grup przedszkolnych, możecie również wykonać otoczenie, w którym dom się znajduje: przyklejcie dom do kartki zielonego papieru – trawnika, doklejcie na niej ścieżkę rowerową, drzewa, kwiaty oraz inne elementy, które uczynią mieszkanie w nim bardziej komfortowym. Dom gotowy do zamieszkania!

Logo Unii Europejsiej i Projektu Build Solid Ground
logo Habitat for Humanity Poland

Post powstał w ramach projektu Bezpieczne Domy – Przyjazne miasta, finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Projekt jest częścią Solid Ground międzynarodowej kampanii rzeczniczej Habitat for Humanity, której celem jest poprawa dostępu do ziemi jako krok do uzyskania godnego miejsca do życia.

Powiązane