Pokój i Sprawiedliwość, Wiedza

Tolerancyjne dziecko? 7 prostych sposobów na wychowanie

Wychować tolerancyjne dziecko? To niby proste zadanie, ale w praktyce jest to wynik całego szeregu naszych działań. Dzisiaj podajemy przykłady 7 reguł, choć lista oczywiście może być dłuższa. Natomiast naszym zdaniem jest to lista podstawowa, w oparciu o którą można tworzyć wspaniały fundament dla dziecka tolerancyjnego i otwartego na świat. Zaczynamy!

Reguła 1 - Zaczynać trzeba od siebie

Aby wychować tolerancyjne dziecko, trzeba zacząć od siebie. Dzieci uczą się na przykładzie rodziców i to nie dlatego, że mówimy im co mają robić, a dlatego, że ciągle obserwują nas i naśladują.

Reguła 2 - Słuchaj głosu słabszych i marginalizowanych

Nie można tolerować czegoś, czego nie znasz, więc aby wychować tolerancyjne dziecko, warto nauczyć się słuchać i słyszeć głosy tych, które są w społeczeństwie stłumione.

Oznacza to, że posiadanie przywileju nie daje prawa do marginalizowania, dyskryminacji i atakowania innych; odwrotnie – daje możliwość pomagania innym. W tym temacie powstała parę dobrych lat temu zabawna reklama społeczna, z cudownym poczuciem humoru (jak to Czesi potrafią).

Reguła 3 - Wprowadź dziecko w świat rozmaitych...

… książek

O tym będziemy jeszcze pisać, ale w Polsce pojawiło się sporo pozycji wydawniczych, które dają dziecku możliwość zapoznania się z osobami od niego odmiennymi. Nie mówiąc już o książkach anglojęzycznych na ten temat.

… filmów

Warto sięgać po filmy z innych krajów i kultur. Pomocą służą rozmaite festiwale kina dziecięcego, których ostatnio jest sporo. Polecamy na przykład festiwal KINO W TRAMPKACH, który odbędzie się w Warszawie pod koniec maja. Zawsze można było na nim zobaczyć niejeden dostojny uwagi film z różnych zakątków świata.

… i różnorodnych potraw

Próbowanie różnych potraw to świetny sposób na urozmaicenie jadłospisu, ale też wprowadzenie dziecka w świat innych kultur. A żeby nieco ułatwić poszukiwania sprawdzonych egzotycznych przepisów, polecamy stronę Kid World Citizen. Mamy nadzieję, że Waszemu dziecku spodoba się kulinarna przygoda.

Reguła 4 - Zachęcaj dziecko do samodzielnego uczenia się

Zachęcaj dziecko do zadawania pytań i poszukiwań własnych odpowiedzi. Kiedy dzieci mają swobodę podejmowania własnych decyzji w odniesieniu do innych ludzi, skłaniają się do akceptacji i tolerancji.

Reguła 5 - Wytłumacz dziecku, że przywileje, które automatycznie otrzymało rodząc się w spokojnym zakątku świata, nie dają prawa wyższości

Reguła 6 - Przypominaj dziecku, że różnorodność jest pożyteczna

Warto czasem przypomnieć dziecku, że świat byłby nudny, gdybyśmy wszyscy byli podobni do siebie. Potrzebujemy różnorodności, żeby świat się rozwijał.

Reguła 7 - Rozwijaj w dziecku wiarę w twoje wsparcie i bezwarunkową miłość

Powtarzaj dziecku, że jest kochane bezwarunkowo. Jeśli dziecko będzie wiedziało, że go kochamy bez względu na jego świadome lub nieświadome wybory, a także powodzenie w życiu, pomoże mu to zrozumieć, że wszyscy ludzie są godni bezwarunkowej miłości. To prosty i ważny aksjomat na zakończenie.

A na zakończenie kilka pięknych słów o tolerancji.

Powiązane