Pokój i Sprawiedliwość, Zabawy

„Wiatr wieje …” – gra o społeczeństwie

Czy zastanawialiście się, co wpływa na życzliwość człowieka wobec innych, tolerancję i akceptację ich odmienności? Jednym z podstawowych czynników jest wiedza o innym człowieku. Jest ona podstawą, żeby zrozumieć inną osobę. To przekłada się również na nasz stosunek do przybyszy z odległych zakątków świata, szczególnie w państwa homogenicznych, gdzie dominują te same kody kulturowe i symbole. Porozmawiajmy z dziećmi o tym, co sądzą o ludziach, którzy przyjeżdżają z innych krajów do Polski. Co słyszą o nich w telewizji i na ulicach. Ale zanim rozpoczniemy rozmowy, zagrajmy w ruchową grę „Wieje wiatr …”.

Instrukcja

W grę możemy zagrać na zewnątrz, albo w większym pomieszczeniu. Gracze ustawiają się w kole i zaznaczają w zależności od podłoża swoje miejsce (np. mogą przykleić taśmą kartkę z własnym imieniem lub zdjąć buty i postawić je na swoim miejscu). W środku koła staje dziecko, które będzie prowadzącym. Kiedy wszyscy będą gotowi, prowadzący wypowiada “wiatr wieje i odlatują ci, którzy …” i wymieniając cechę, która będzie opisywać samego prowadzącego (np. … kto ma brata, kto dziś wypił mleko na śniadanie, kto chodzi na basen itd.). Zachęcajcie dzieci, żeby wymyślały cechy, które nie będą dotyczyć tylko i wyłącznie cech fizycznych.

Wszyscy, których dotyczy wypowiedziane zdanie, wraz z prowadzącym powinni opuścić swoje miejsce i przejść/przebiec na inne. W ten sposób jedna osoba pozostanie bez miejsca i powinna zająć miejsce w kole. Czynność się powtarza i prowadzący znowu wypowiada zdanie „wiatr wieje …”, ale szuka tym razem innej cechy, która go by opisała. Gra kończy się, kiedy każde dziecko miało możliwość być w już kole lub upłynie pewny czas przeznaczony do zabawy.

Po grze możemy zacząć rozmowę z dziećmi. Możecie rozpocząć rozmowę od poniższych pytań:

  • Co się działo podczas gry?
  • Czego dowiedzieliście się w jej trakcie? Jakie macie wspólne cechy z kolegami i koleżankami z grupy/klasy? Czy zauważyliście różnice?
  • Czemu tak ważna jest wiedza o innych członkach waszego społeczeństwa? Czy taka wiedza o ludziach zamieszkujących inne kraje jest przydatna? Jeśli tak, to do czego?
  • Co podpowiada nam gra i co powinniśmy próbować zrobić, żeby nasze społeczeństwo było bardziej życzliwe?
polska pomoc

Post współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Powiązane

Witraż na rzecz pokoju

Prezentacja o wojnie w Ukrainie

Z czego składa się pokój?

Pokój czy wojna?

Dodaj komentarz