Nasza następna propozycja gry pomoże dziecku zrozumieć, że żyjemy w świecie zintegrowanym, zglobalizowanym i że angażując się w sprawy świata pomagamy nie tylko ludziom w dalekich (lub bliskich) krajach, ale również sobie. Dodatkowym atutem gry jest to, że do jej zrealizowania nie potrzebujemy niczego poza samymi graczami. Gra nie wymaga również żadnych wstępnych przygotowań.
Podziel dzieci na grupy 10-12 osobowe (młodsi uczniowie powinni być w mniejszych 4-5 os. grupach). Niech wszyscy wyciągną ręce i złapią się z dwoma kolegami stojącymi w dowolnym miejscu koła tak, żeby na koniec wszystkie ręce uczniów były połączone. Następnie dzieci powinny spróbować rozplątać węzeł bez puszczania rąk.
Po tym, jak dzieciom uda się rozplątać ręce i wszyscy będą stać w kole, zapytaj, jak ruchy dzieci wpływały na pozostałych kolegów, których rąk bezpośrednio nie trzymali.
Podejście do problemów świata powinno być podobne: wszyscy musimy współpracować, żeby je rozwiązać, nawet wtedy, kiedy problem bezpośrednio nas nie dotyczy. Powinniśmy również być świadomi, jak swoją działalnością wpływamy na innych, pomagamy im lub szkodzimy. Dlatego tak ważne są akcje charytatywne w szkołach i przedszkolach, pomagają one zaangażować dzieci oraz pokazać, że nawet małe dziecko może zrobić dobry uczynek, nawet jeżeli będzie to coś małego.

Post współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.