Równość płci, Zabawy

Strój jako element równouprawnienia

Na dziś przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego, co z pewnością zajmie wasze pociechy w weekend przynajmniej na godzinę, a może i dłużej. Są to papierowe laleczki: dziewczynka i chłopiec. Oczywiście w komplecie z ubraniami. Ale żeby zabawa miała walor edukacyjny, dobraliśmy ubrania, które obecnie mogą i są noszone przez kobiety, kiedyś jednak były zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Zaczniemy od starożytnego Egiptu i krótkiej męskiej tuniki, przejdziemy przez średniowiecze i męskie rajtuzy, przypominające dzisiejsze legginsy, przeskoczymy do XIX st. i męskiego smokingu oraz zakończymy naszą podróż ubiegłym stuleciem oraz jego nieodłącznymi atrybutami: ogrodniczkami – które pierwotnie były zarezerwowane dla fizycznych pracowników, dżinsami – które w epoce big-beatu przemieniły się w niemal obowiązkowy element ubioru kobiet i mężczyzn na całym świecie oraz strojem kosmonauty – który dzięki Walentynie Tiereszkowej i jej następczyniom stał się również strojem dla kobiet.

Dzięki m.in. ruchowi feministycznemu w Europie i Stanach Zjednoczonych kobiety w wielu krajach naszego globu mają dziś prawo ubierać się w to, co im się podoba i w to, w czym czują się dobrze. Ale jeszcze w XIX wieku tylko nieliczne były na tyle odważne, żeby założyć na przykład spodnie. Prawdziwa rewolucja nadeszła po II Wojnie Światowej, podczas której kobiety na dużą skalę zaczęły pracować w męskich zawodach, próbując tym samym utrzymać rodzinę i wesprzeć armię na froncie. W ten oto sposób strój stał się elementem równouprawnienia, choć nie wszystkie problemy w branży odzieżowej zostały zażegnane. Żeby wytłumaczyć Wam, co mamy na myśli, proponujemy krótkie nagranie – przegląd koszulek w dziale dziecięcym.

Wracając do naszych laleczek. Żeby móc nimi się pobawić, należy pobrać pliki w PDF (poniżej) i wydrukować je na grubszym papierze (najlepiej brystolu). Dziecko może pokolorować ubranka, a rodzice – wyciąć wszystkie elementy. Do kompletu proponujemy pobrać również zdjęcia oraz grafiki, na których znajdziecie przykłady zaproponowanych ubrań. Są to materiały do dyskusji z dzieckiem, ale też pomoc przy doborze właściwych kolorów strojów.

A propos kolorów, proponujemy jeszcze jeden film o historii kolorów dziecięcych ubrań. Bardzo ciekawy materiał.

Powiązane