Plastyka, Równość płci

Postacie z kamyków

Jak w sposób wizualny przekazać dziecku aksjomat, że mężczyźni i kobiety mają równe prawa? Kobieta ma prawo do pracy w zawodzie, który jej się podoba, może to być służba mundurowa, a może być praca w firmie na wysokim stanowisku. Ma też prawo, aby pozostać w domu i wychowywać dzieci, być nauczycielką w przedszkolu czy szkole podstawowej. Powinna to być kwestia wyboru, a nie układu społecznego. Wychodząc z tego założenia proponujemy Wam pracę plastyczną, która może wciągnąć całą rodzinę lub grupę w przedszkolu. Pobawimy się tym razem rolami społecznymi.

Postacie z kamyków potrzebne materiały

MATERIAŁY

  • kamyki
  • pędzle różnej wielkości
  • kubek z wodą
  • farby różnych kolorów (najlepiej akrylowe)
  • flamastry

Instrukcja

Kilka uwag, jak zwykle:

1. Kamyki najlepiej wybierać gładkie, ale kształt ich może być dowolny. Być może kształt kamyka podpowie Wam pozę postaci lub budowę jej ciała.

2. Zanim rozpoczniecie malowanie szczegółów, pomalujcie kamyki jasną cielistą farbą, kolejne warstwy farby będą lepiej kryć kamyki. Pamiętajcie tylko, że nakładanie kolejnych warstw farby rozpoczynamy po wyschnięciu poprzedniej.

3. Młodsze dzieci powinny narysować ołówkiem ubranie i twarz na cielistej warstwie farby, zanim zaczną je kolorować farbami, wtedy ewentualne błędy można będzie poprawić, a figurka będzie wykonana bardziej precyzyjnie.

4. Proponujemy zacząć od służb mundurowych, które łatwiej przedstawić w sposób rozpoznawalny (staż pożarna, policja, armia lub garnitur pracownika biurowego). Żeby było ciekawiej (a czasem też weselej), przedstawmy na kilku kamykach ubrania typowo dziewczęce – koszulkę z jednorożcem lub sercem, suknię ciężarnej kobiety.

5. Osobnym kamyczkiem może być noworodek w beciku.

6. Po wyschnięciu kamyków możemy teraz się pobawić w zamianę rolami pomiędzy mężczyznami i kobietami. Jak kobieta będzie wyglądała w mundurze policjanta i czy to jest możliwe, żeby kobieta pracowała w policji? A jak będzie wyglądał mężczyzna w koszulce z serduszkiem i czy może on trzymać na rękach małe dziecko i opiekować się nim?

Z pewnością gra się spodoba dzieciom, a czasem może wywoływać zdziwienie lub śmiech. I takie gry lubimy najbardziej!

Powiązane