Równość płci, Zabawy

Eksperyment o równych prawach kobiet i mężczyzn

Żeby pomóc uzmysłowić dzieciom, co znaczy pojęcie „równych praw kobiet i mężczyzn” możemy przeprowadzić prosty eksperyment nt. równego wynagrodzenia obu płci za wykonanie identycznej pracy. Dodatkowym atutem eksperymentu jest także to, że nie wymaga on specjalnych przygotowań.

kolorowe klocki

MATERIAŁY

  • jakieś elementy do sprzątania (klocki, kartki papieru, flamastry itd.)
  • cukierki lub cokolwiek innego, co mogłoby posłużyć za wynagrodzenie za wykonaną pracę (np. jagody, inne owoce)

Krok 1

Poproście dziewczynkę i chłopca o wykonanie identycznego zadania, np. posprzątanie klocków albo rozdanie dzieciom ołówków. Sformułujcie zadanie tak, aby nie było wątpliwości, że chłopiec i dziewczynka wykonali identyczny zakres pracy. Na koniec pracy postawcie dzieciom pytanie, czy ich kolega i koleżanka wykonali identyczną pracę i czy zasługują na wynagrodzenie.

Krok 2

Teraz dziewczynka i chłopiec mogą otrzymać swoją nagrodę. W przypadku cukierków (lub czegokolwiek innego, co jest drobne) możemy wsypać je do identycznych słoików. Jedyny warunek dla potrzeb eksperymentu jest taki, że dziewczynka otrzyma mniejsze wynagrodzenie, niż chłopiec (mniej jabłek, pół słoika cukierków itd.). Zwróćcie uwagę na reakcję dzieci. Zazwyczaj dzieci same zareagują na niesprawiedliwy system wynagrodzenia. Jeśli nie, zapytajcie czy było to sprawiedliwe, że dziewczynka otrzymała mniejsze wynagrodzenie za wykonanie tej samej pracy. Jeśli chłopcy się zgodzą, zapytajcie, czy nie wypadałoby w tej sytuacji wyrównać wynagrodzenie i żeby chłopcy dobrowolnie podzielili się częścią nagrody. Wytłumaczcie, że czasem w świecie dorosłych kobiety otrzymują mniejsze wynagrodzenie od mężczyzn na tych samych stanowiskach. Dlatego coraz częściej słyszymy głos ich niezadowolenia, kiedy walczą o swoje równe z mężczyznami prawa.

polska pomoc

Post współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Powiązane

Powiązane

polska pomoc

Post współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.