Plastyka, Równość płci

Maski słynnych postaci

Nie macie pomysłu, jak podejść do tematu równości płci? Najłatwiej będzie pokazać dziecku, że niezależnie od płci, w historii ludzkości zapisały się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Co za tym idzie? A to, że mamy możliwość spełnienia swoich marzeń i wykorzystania predyspozycji niezależnie od tego, kim jesteśmy. Przygotowaliśmy szablony do masek czterech znanych postaci: genialnego fizyka Alberta Einsteina, słynnej malarki Fridy Kahlo, pierwszego człowieka na Księżycu Neila Armstronga i obrończyni praw dziewczynek Malali Yousafzai. Wybierzcie osobę, dorobek której imponuje Wam najbardziej i stwórzcie jej maskę.

materiały potrzebne do wykonania pracy

MATERIAŁY

  • szablony do pobrania poniżej
  • ołówek
  • papier czerwony i różowy (do ust);
  • papier biały, brązowy (do włosów);
  • papier beżowy (do twarzy i nosa);
  • filc w kolorze brązu i beżu (do brwi i włosów);
  • kolorowy papier (dodatkowe elementy: kwiaty, chusta)
  • nożyce
  • klej w sztyfcie i płynie
  • nóż do papieru

Krok 1

wycięte elementy maski

Pobierzcie szablony załadowane poniżej. Do każdej postaci są inne szablony, więc pobierzcie szablony w zależności od tego, jakiej postaci maskę chcecie stworzyć. Wszystkie elementy trzeba wyciąć i obrysować na kolorowym papierze. Obrysowane elementy wycinamy ponownie. Zwróćcie uwagę, że niektóre elementy szablonów musicie obrysować dwa razy (np. brwi), niektóre elementy możecie wyciąć beż używania szablonów (np. włosy Einsteina).

Krok 2

sklejona maska Einsteina

Teraz możemy złożyć maski w całość. Uwaga: filc łatwiej będzie przykleić klejem w płynie, natomiast kolorowy papier proponujemy przyklejać klejem w sztyfcie. Oczywiście zamiast filcu możecie użyć innych materiałów (włóczki, tkanin itd.). Niektóre elementy musicie wyciąć nożem do papieru, np. oczy w masce. Jeżeli robicie maskę Neila Armstronga w kołnierzu kosmonauty, to musicie wyciąć prostokąt tak, żeby wycięcie było dopasowane do oczu kosmonauty, inaczej dziecko po prostu nic przez maskę nie zobaczy.

Krok 3

ozdabianie masek, dodajemy szczegóły

Czas na ewentualne szczegóły, np. flamastrem możemy dodać kilka detali na stroju kosmonauty, możemy też poprawić nieco fryzurę Einsteinowi lekko zakręcając paski białego papieru na ołówek, w ten sposób będą one lepiej imitować fryzurę naukowca. Ten etap zależy od waszego pomysłu, cierpliwości i zamiłowania do szczegółów.

Jeżeli zamierzacie nosić maskę, możecie przykleić lub przymocować zszywaczem pasek, odpowiadający obwodowi głowy dziecka.

Powiązane