Zabawy

30 pomysłów na zaprowadzenie ciszy w grupie

30 pomysłów na zaprowadzenie ciszy w grupie? O co chodzi?

Każdy, kto prowadzi zajęcia grupowe, ten wie, że utrzymanie ciszy w grupie przedszkolaków przez dłużej niż 20 minut potrafi być dużym wyzwaniem. Nawet gdy przygotujemy coś innowacyjnego, ciekawego, wciągającego, czy wykorzystamy nowe technologie, niezwykłe materiały lub najpiękniejsze melodie świata, grupa może na chwilę stracić zainteresowanie tym, co prezentujemy. Dobrze wiecie, jak wiele rzeczy potrafi rozproszyć 7-latki, a co dopiero 4-latki?! 🙂

Dzięki niezwykłym nauczycielkom przedszkolnym i wczesnoszkolnym z całej Polski udało się nam zebrać ponad 30 pomysłów na zaprowadzenie ciszy w grupie. Szczególne podziękowania ślemy Alicji Czartoryskiej, która zebrała wszystkie pomysły od zaangażowanych koleżanek i udostępniła nam gotową listę.

A oto i one: rymowanki – wyciszanki. Mamy nadzieję, że w różnych konfiguracjach będziecie je stosować w pracy z dziećmi.

Rymowanki - wyciszanki i zadania na wyciszenie

W publikacji znajdziecie najbardziej sprawdzone wierszyki – wyciszanki, jak i kilka zadań, zwrotów, gestów które zachęcają dzieci do wprowadzenia ciszy w grupie. Poniżej dwa przykładowe pomysły.  W publikacie znajdziecie ich 30. Każdy sprawdzi się w innej grupie.

3. ,,Cisza tu – cisza tam! Łapię ciszę i ją mam!’’. Należy mówić samej lub z dziećmi coraz ciszej i ciszej…

28. ,,Dzwonek” – zabawa z pedagogiki Montessori. Dzieci siedzą w kole i podają sobie dzwoneczek (może też być coś innego z dzwoneczkiem np. mała piłka, która ma w środku dzwoneczek, można przedtem wymyślić jakąś historyjkę, dlaczego to robimy). Dzieci powinny to robić tak ostrożnie, żeby dzwoneczek się nie odezwał , bardzo ich to angażuje, a w sali, jak makiem zasiał.

*Od 1 marca, całkowity przychód ze sprzedaży publikacji „30 pomysłów na zachowanie ciszy w grupie” przeznaczony jest na wsparcie przedszkoli i szkół na Ukrainie.

Zobacz więcej