Kolejnym stereotypem, z którym dość często możemy spotkać się w życiu codziennym, jest to, że kobiety nie powinny wykonywać „męskich zawodów”. Ten stereotyp stale utrwalany jest poprzez lekturę dziecięcą i telewizję. Jeśli prezydent – powinien to być mężczyzna, ale jeśli przedszkolanka – to kobieta. Dzieci świetnie znajdują się w takich podziałach zawodowych. Chłopcy chętnie udają policjantów, ścigających złodziei, dziewczynki zaś mamy lub nauczycielki. W dorosłym życiu jednak takie podziały mogą przeszkadzać oraz dyskwalifikować osoby w pewnych zawodach tylko i wyłącznie z powodu płci.
Proponujemy więc przeprowadzenie małego eksperymentu.
MATERIAŁY
- Kartki białego papieru
- Kredki
- Prezentacja z kobietami pełniącymi nietypowe dla ich płci zawody
Krok 1
Rozdajcie dzieciom kartki i poproście, żeby narysować osobę, pracującą w policji, osobę, gaszącą pożar lub osobę pracującą w bibliotece albo przedszkolu. Świadomie unikajcie określeń zawodów, które sugerowałyby dzieciom, jakiej płci ma być ta osoba (policjant – policjantka, dyrektor – dyrektorka).
Krok 2
Kiedy prace zostaną ukończone, zbierzcie je i omówcie. Zapytajcie, czemu część dzieci narysowała policjanta – mężczyznę, a może ktoś z dzieci narysował kobietę? Zapytajcie, czy według nich kobiety mogą być dobrymi prezydentami lub policjantami i dlaczego tak uważają. Powiedzcie, że takie podziały rzeczywiście kiedyś funkcjonowały, ponieważ kobiety przez długi czas nie miały dostępu do edukacji, nie mogły nawet głosować w wyborach. Obecnie sytuacja kobiet mocno się poprawiła, choć wciąż nie jest ona idealna. Szczególnie w sprawach zawodowych.
Krok 3
Pokażcie dzieciom zdjęcia z prezentacji „Kobiety mają moc”. Zapytajcie, czy na zdjęciach mogą być prawdziwe kobiety, które wybrały takie nietypowe dla swojej płci zawody. Czy dzieci uważają to za pozytywną zmianę, kiedy każdy może sam decydować, kim zostać w przyszłości. Porozmawiajcie o wymarzonych zawodach dzieci, które chciałyby uprawiać w dorosłości.
Post współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, prezentacja „Kobiety mają moc” powstał przy wsparciu finansowym Programu RITA.