Plastyka, Zrównoważone miasta

Co znajdziemy w brzuchu ryby?

W ostatnich latach wszechobecny plastik stał się poważnym problemem. Plastik możemy znaleźć niemal wszędzie, nawet w brzuchach ryb i ptaków. Skąd się tam bierze? Odpowiedź na to pytanie może być dla dziecka zaskakująca. To my swoim nieświadomym zachowaniem powodujemy nieodwracalne zmiany w całych ekosystemach. Plastik, nawet ten posegregowany, często trafia do innych, dalekich krajów. Tam wyrzucany jest na ogromne wysypiska śmieci lub do oceanów, skąd trafia m.in. do brzuchów zwierząt. Jak wyglądają takie morskie „wysypiska”, możecie obejrzeć na amatorskim nagraniu przypadkowego turysty:

Materiały niezbędne do przygotowania pracy

MATERIAŁY

  • Papier w kilku dowolnych kolorach
  • Szablon ryby do pobrania poniżej
  • Nożyczki
  • Linijka
  • Flamaster
  • Cyrkiel
  • Dowolne plastikowe elementy (rurki do picia, folia spożywcza, torebka foliowa, mikroplastik – np. brokat)
  • Masa mocująca
  • Klej w płynie lub sztyfcie

Krok 1

Odrysujcie szablon i wytnijcie dwa identyczne kształty ryb. Wytnijcie kilkanaście łusek, oko oraz „uśmiech” ryby. Przy pomocy cyrkla narysujcie, a następnie wytnijcie koło i podzielcie je na kilka segmentów. W każdym segmencie przyklejcie do inny rodzaj plastyku. Mogą to być rurki do picia, folia spożywcza, kawałki plastikowej butelki, wszystko, co możemy znaleźć w zwykłym domowym gospodarstwie. Koło – to brzuch ryby.

Krok 2

Teraz czas na połączenie elementów pracy w całość. Sklejcie dwa szablony ryby w miejscu płetwy grzbietowej lub ogona. Przyklejcie łuski i oko do pierwszego szablonu ryby, a do drugiego szablonu przymocujcie za pomocą masy mocującej brzuch ryby. Przymocujcie również „uśmiech” ryby, ale skierowany do dołu. Co jest całkiem zrozumiałe, ryby zwykle nie lubią, kiedy ich brzuch jest pełen plastiku. „Uśmiech” ryby z pewnością pójdzie do góry, jeśli odkleimy jej wypełniony brzuch. Spróbujcie, a zaproponowana praca plastyczna z pewnością wytłumaczy nawet najmniejszym dzieciom zagrożenie, jakie stanowi plastik w oceanach.

polska pomoc

Post współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Powiązane

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.