Dziedzictwo kulturowe, Wiedza

„Bozie”, czyli rozmowy z dzieckiem o religii

Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam książkę Karoliny Oponowicz „Bozie, czyli jak wygląda Bóg” – jakże aktualną w dzisiejszym świecie słabnącej tolerancji i szacunku do innych kultur i religii. Wg mojej wiedzy w Polsce jest to pierwsza w tej formie próba pokazania dziecku, czym jest religia oraz jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy największymi religiami świata. W zależności od wybranego rozdziału książka będzie odpowiednia i dla mniejszych dzieci i tych całkiem dorosłych.

W zamierzeniu Autorki dzieci zadają pytania przedstawicielom sześciu wyznań: judaizmu, katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu, islamu i buddyzmu. Rozmawiają o życiu codziennym i o świętach. Książka zawiera mnóstwo ciekawych informacji dotyczących obrzędów i tradycji wierzących, ale ukazuje również duchową stronę wiary, próbuje odpowiedzieć na fundamentalne pytanie, czym jest grzech i jak powinien postąpić człowiek, kiedy ma wątpliwości. I to wszystko z sześciu punktów widzenia: diakona kościoła luterańskiego, mnicha benedyktyna, imama, rabina, prawosławnego księdza i buddyjskiego lamy. Książka śledzi życie wierzącego od urodzin do śmierci – to ostatnie bardzo interesuje moją sześcioletnią córkę, co świadczy o tym, że temat jest jak najbardziej aktualny wśród dzieci.

Dodatkowy atut książki to fakt, że poszerza ona słownik dziecka, przytaczając i tłumacząc najważniejsze pojęcia i zwroty dla każdego z wyznań.

Przyznam, że jest to ciekawa lektura nawet dla osoby dorosłej. Niektóre pytania są cudowne swoją niewinnością, szczególnie urzekło mnie pytanie, czy jak umrzemy, będą przytulanki w niebie.  Podsumowując książkę trzeba nie tylko przeczytać, ale i mieć w swoje domowej bibliotece, bo warto wracać do niej wiele razy, w miarę dojrzewania dziecka, zwracając uwagę na coraz to nowe treści.

Powiązane